"Bio je kaos, nisu mi dozvolili da se približavam muškarcima koji mole. Od svih Tihih misa do sada, ovo mi je bez daljnjeg najgora. Bilo je naguravanja, a vikali su mi Bježi, Sotono" govori nam umjetnica Arijana Lekić-Fridrih. Nastavlja:
"Performans je bio uredno prijavljen. Ipak sam crvenu vunu razvukla, kako je bilo i predviđeno" kaže umjetnica koja je performans izvela u crvenoj haljini. Ideja je performansa sljedeća: na Peristilu će stati pred muškarce koji kleče i tijekom performansa ‘Tiha misa‘ crvenom niti označiti javni prostor oko svakog od tih muškarca koji kleče, "podsjećajući na krv ubijenih žena, na neraskidivu vrpcu koja povezuje majke i njihovu djecu, na posljednju liniju obrane ženskih prava i prava na život bez nasilja u društvu koje će statistike o nasilju u obitelji uzdrmati, posramiti i natjerati na iskonsku promjenu".
"Tiha misa" je reakcija, poručili su iz udruge Domino, koja sve to organizira "na sve intenzivniju re-tradicionalizaciju tobože sekularnog hrvatskog društva, koju provode muškarci klečeći svake prve subote u mjesecu u prosječno 10 gradova diljem Hrvatske".
Nastavili su: "Ovaj mjesec ‘Tihu misu‘ posvećujemo ‘jakoj i moćnoj‘ ženi koja se, iako tako moćna, nije uspjela obraniti od njega, još moćnijeg, i onoga najmoćnijeg - sustava i strateški uvijek dostupnih i spremnih proceduralnih grešaka. ‘Tihu misu‘ posvećujemo i svim ženama i majkama koje je duboko u naše živote ukorijenjen patrijarhalni sustav iznevjerio i stao na stranu muškaraca, dajući im prednost i čineći ih ‘jačima i moćnijima‘. Posvećujemo ‘Tihu misu‘ majkama kojima je oduzeto pravo na roditeljstvo nakon što su već preživjele fizičko ili psihičko zlostavljanje.
Ženama koje nisu odlučile ostati - pa su ih njihovi zlostavljači nastavili zlostavljati koristeći pravne i sudske mehanizme čija praksa kao da je skrojena za retraumatizaciju ad perpetuum. Ako se nekad i pojavi naznaka kraja nečijeg ciklusa zlostavljanja, još je jedna alternativa dostupna zlostavljačima. Oni i dalje prijete svojim žrtvama kad god požele i uglavnom slobodno šeću našim gradovima, naoružani bijesom, egom i, ponekad, vatrenim oružjem dok svoje žrtve ne odluče ipak - ubiti", poručili su iz udruge Domino, aludirajući na slučaj oko skrbništva nad djetetom pjevačice Severine, i izjavu predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića o ovom slučaju.
Nastavili su: "U deset mjeseci 2022. godine evidentirano je 1571 kazneno djelo nasilja u obitelji. Izvješće za 2023. godinu, kako je najavljeno iz MUP-a, a čemu svakodnevno svjedočimo, pokazat će porast kaznenih djela nasilja u obitelji. Iako taj podatak ohrabruje jer pokazuje da žene u većem broju prijavljuju nasilje, svjesni smo da na svaki prijavljeni slučaj postoji bar još toliko neprijavljenih. Žene ne vjeruju sustavu, ne vjeruju Državi - s pravom, jer smo u samo nekoliko proteklih mjeseci svjedočili tome da je nasilje katkad kazneno djelo, katkad prekršaj, katkad nesretan slučaj, a katkad dođe i do proceduralne greške kao izlike koja presudi u korist nasilniku. Ovisno o tome tko je počinitelj.
Dan prije "Tihe mise", u petak 2. veljače u 19 sati, Lekić-Fridrih u Loggia, Centru za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata u Splitu otvorila je izložbu "Dota". Izložba traje do 27. veljače, a organiziraju je Hrvatska udruga likovnih umjetnika - Split (HULU-Split) i Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata. Kustosica izložbe je Natasha Kadin.
Podsjetimo, ovog vikenda, kao i prethodnih prvih subota u mjesecu, održala se javna molitva vjerskog skupa muškaraca u organizaciji bratstva ‘Vitezovi Bezgrešnog Srca Marijina‘. Ovo je službeno 15. po redu organizirana molitva uz klečanje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....