Večeras je predvorje zagrebačkog hotela Westin bilo mjesto suosjećanja i solidarnosti s najranjivijom skupinom pogođenom ratom u Ukrajini, a to su ukrajinska djeca koja su mir pronašla u našoj domovini. Naime, u predvorju hotela održala se izložba slika pod nazivom „Čežnja za domovinom - moja Ukrajina“ koje su naslikala djeca od jedne do 12 godina starosti.
Ovi su mališani kistom odlučili izraziti svoje osjećaje vezane uz stanje u kojem se nalazi njihova zemlja. Slike na emotivan način pokazuju rat iz dječje perspektive pa su tako neki od motiva lica ukrašena bojama ukrajinske zastave niz čije obraze teku suze, djeca u rukama žalosnih majki, ali i slike lava ili ptice, simbola vjere i nade. U središtu prostorije mogla se vidjeti slika na kojoj su stopljene boje ukrajinske i hrvatske zastave s natpisom „Hvala Hrvatska“.
Organizator izložbe je počasni konzul Ukrajine u Republici Hrvatskoj, Ivica Pirić, koji je u suradnji s ukrajinskim majkama omogućio da se ovaj projekt ostvari. Za Jutarnji je priznao da nije znao da su djeca naslikala slike, već su samoinicijativno odlučili naslikati užas i strahote koje su proživjeli.
„Htjeli smo napraviti izložbu da Hrvatska i svijet vide unesrećenu djecu i koliko je traga rat ostavio na njima, tužno je gledati da je njihovo djetinjstvo obilježeno ovakvom agresijom i tugom“, poručio je Pirić. Dodao je i da se Hrvatska trudi maksimalno pomoći u krajinskoj djeci da što manje misle na ratna zbivanja posebno jer smo i mi, kako je istaknuo, slično proživljavalo devedesetih godina.
Također, ovo nije prvi put da Pirić pomaže ukrajinskom narodu s obzirom da tu zemlju smatra svojom drugom domovinom, a u ljeto 2015. godine sudjelovao je u humanitarnim akcijama gdje je posebno pomagao djeci. Zahvaljujući njemu 300 djece iz Ukrajine dobilo je priliku provesti ljeto u Omišu.
S nama je razgovarala i Irina Barvičenko, izbjeglica iz Ukrajine, jedna od organizatorica izložbe i majka djeteta čija je slika bila među radovima. Trenutno su zbrinuti u Zagrebu, a iz ratnog užasa su pobjegli prije sedam tjedana. U Ukrajini su boravili prva tri tjedna od početka rata, rekla je Barvichenko, gdje su djeca proživljavala strašne trenutke gledajući bombardiranje Kijeva.
„Djeca su ovim motivima pokazala svoja sjećanja i doživljaje koji su i dalje s njima. Ovime želimo pokazati da je ruska agresija stvarna, da u Ukrajini ginu žene, djeca i razaraju se domovi“, kaže Barvichenko.
Izložbu su posjetili i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman te ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Vasilj Kirilič.
Ministar se u svom svečanom govoru osvrnuo na ratna razaranja rekavši da „nitko nije mogao zamisliti u 21. stoljeću da se može dogoditi da će jedna zemlja napasti drugu“ te osudio rusku brutalnost prema ukrajinskom narodu.
Osim toga Hrvatskoj je cilj da se svaka ukrajinska izbjeglica u našoj zemlji osjeća ravnopravno, poručio je ministar, kazavši da su vrtići i škole otvoreni za svu djecu dok god se ne pojavi mogućnost da se vrate svojim domovima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....