MUZEJSKA SURADNJA

Zagrebački Muzej za umjetnost i obrt dio svog fundusa seli u Muzej Slavonije Osijek na godinu dana

Izidor Kršnjavi, Faust, Zagreb, 1877.

 /Press
Izloženi će biti ‘Faust‘ Izidora Kršnjavog, skice Bele Čikoša Sesije za izradu zastora osječkog HNK, violina za koju se vjeruje da je pripadala Franji Krežmi...

Zagrebački Muzej za umjetnost i obrt koji je stradao u potresu 2020. godine i čiji je fundus trenutno nedostupan javnosti, realizira veliki izložbeni projekt suradnje s Muzejom Slavonije Osijek u kojem će se krajem travnja otvoriti izložba "MUO u Slavoniji - Slavonija u MUO". Izložba predstavlja odabir predmeta iz čak četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt.

Riječ je o izložbi koja će u Muzeju Slavonije Osijek biti otvorena godinu dana i koja će po prvi put u Hrvatskoj, u ovom opsegu, predstavljati najznačajniji umjetnički muzej Hrvatske u drugom gradu. Izložit će se najreprezentativniji predmeti iz zbirki slikarstva, tiskarstva i knjigoveštva, grafičkog dizajna, starije i novije fotografije, grafike, glazbenih instrumenata, kiparstva, bjelokosti, satova, tekstila, metala, stakla, keramike i namještaja.

Izložba "MUO u Slavoniji - Slavonija u MUO" kruna je višedesetljetne bliske suradnje između Muzeja Slavonije i Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba. Ovaj veliki izložbeni projekt je zamišljen kao predstavljanje bogatih zbirki MUO-a. Zahvaljujući iznimnom fundusu Muzeja s širokim rasponom umjetnina tematski ga je bilo moguće, u većini slučajeva, povezati s područjem Slavonije pa će tako stanovnici Osijeka, domaći i strani turisti, narednih godinu dana moći uživati u bogatstvu predstavljenih raznovrsnih i jedinstvenih umjetnina.

Među brojnim vrijednim predmetima bit će izložena i neka remek-djela iz Zbirke slikarstva poput primjerice slika "Après" i "Portret strica Laca" Miroslava Kraljevića, znamenitog "Fausta" Izidora Kršnjavog iz 1877. godine, skice Bele Čikoša Sesije za izradu zastora osječkog HNK iz 1914. godine, zatim najreprezentativnijih figuralnih satova iz 18. i 19. stoljeća kao primjerice rijetkog sata vrhunske izvedbe s ugrađenim glazbenim mehanizmom "Sat Junona s Paunom", te fragmenata Komersteinerove cjeline oltara sv. Ladislava kralja iz stare zagrebačke katedrale. Iz Zbirke glazbenih instrumenata u Osijeku će biti izložena vrijedna violina poznatog bečkog graditelja violina Mathiasa Thiera iz 1787. za koju se vjeruje da je pripadala mladom violinskom virtuozu i kompozitoru Franji Krežmi rođenom u Osijeku 1862.

image

Servis za pivo, Zvečevo, oko 1900.

/Press
image

Juraj Bedeković, violina, oko 1900.

/Press

Iz Zbirke tekstila i modnog pribora posebno su za Osijek zanimljivi odjeća i modni pribor iz obiteljskog modnog ormara Matilde Hengl, supruge znamenitog osječkog gradonačelnika Vjekoslava Hengla, koja je bila potomak ugledne osječke obitelji industrijalaca, vlasnika osječke tvornice kože. Izbor iz Zbirke metala bit će predstavljen odabirom profanih predmeta dnevne upotrebe od 17. do 19. stoljeća poput primjerice baroknih svijećnjaka, soljenki, pribora za jelo, vrčeva, svijećnjaka i drugog. Ne manje značajni izlošci za Slavoniju dolaze iz Zbirke stakla MUO. Riječ je o proizvodima dviju slavonskih manufaktura stakla iz 19. stoljeća: iz Staklane u Ivanovom Polju kod Daruvara i staklane Zvečevo. Također, iz Zbirke keramike bit će izloženi neki od najljepših porculanskih dekorativnih i uporabnih predmeta nastalih u Manufakturi porculana u Beču i u Manufakturi porculana Meissen poput servisa za jelo ili pak primjerice porculanske figure carice Elizabete, poznatije kao Sisi. Od ukupno dvadeset eksponata u ovoj dionici izložbe, pet ih potječe iz zbirke Osječanina Jakoba Franka, poznatog nakladnika, novinara i kolekcionara. Dionica namještaja bit će predstavljena kao povijest namještaja u stilsko-kronološkom slijedu od renesanse do suvremenog dizajna na primjeru stolica. Zbirka grafičkog dizajna prezentirat će jedan od najstarijih sportskih plakata "Tilden", rad iznimno produktivnog studija Atelier Tri koji se u međuratnom razdoblju profesionalno bavio područjem ekonomske propagande. Iz Zbirke fotografije publika će moći vidjeti najpoznatije reportažne fotografske radove Toše Dabca, Đure Janekovića, Pava Urbana i drugih. Izložbu će obogatiti i izložene rijetke rukopisne knjige iz Zbirke tiskarstva i knjigoveštva koje prema svojemu naslovu pripadaju kapucinima u Osijeku, svezak Mathie Antuna Relkovicha Satir, Illiti Divji Csovik iz 18. stoljeća iz osječke tiskare Martina Divalda te brojni drugi predmeti. Zbirka grafike na izložbi je zastupljeena vrijednim i rijetkim kartografskim djelima s prikazom slavonskog prostora u razdoblju od 17. do kraja 19. stoljeća, među kojima se posebno ističe djelo radionice poznatog njemačkog kartografa Johanna Baptista Homanna (1663. – 1724.) Tabula geographica exhibens Regnum Sclavoniae cum Syrmii Ducatu (...) iz 1745. s prikazom Kraljevine Slavonije i Srijemskog vojvodstva.

image

Stolica, Italija, druga četvrt 18.st.

/Press

U nemogućnosti održavanja izložbi u matičnoj zgradi Muzeja za umjetnost i obrt, koja je zatvorena za javnost radi obnove, namjera je gostujućim izložbama održati i proširiti svijest o njegovom značaju, te omogućiti upoznavanje ostalih dijelova Hrvatske s ogromnim kulturno-umjetničkim bogatstvom zbirki MUO. Osječka izložba središnji je program tog projekta koji će se i u budućnosti u različitim varijantama odvijati i u drugim muzejskim institucijama u državi, ali i u široj regiji.

Autor koncepta izložbe je Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt. Kustosice izložbe su dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay, a autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić.

Izložba je nastala u bliskoj suradnji s timom Muzeja Slavonije na čelu s ravnateljem Denisom Detlingom te njegovim suradnicima, Grgurom Markom Ivankovićem, Andrejom Šimičić, Jesenkom Ricl i ostalima.

Autor postava izložbe poznati je osječki dizajner Vladimir Madunić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 21:58