ZAGREB - Za prave stvari treba čekati jesen, ljeto je samo razbibriga, kaže u šali naša umjetnica Sanja Iveković, koju potkraj godine očekuje samostalna izložba u njujorškom MoMA.
Da je definitivno prošlo vrijeme kad su se ozbiljne izložbe čuvale za “ozbiljnu” jesen, a ljeto služilo samo za zabavu turista, s puno slika morskih brodica i malo razmišljanja, dokazuju i izložbe na kojima umjetnica sudjeluje: jedna je u Barceloni, druga u njujorškom Novom muzeju suvremene umjetnosti, a obje se na svoj način bave istočnoeuropskom umjetnošću. Iveković ima i četiri rada u novom, ljetnom postavu Tatea.
U Freudovoj kući
Temom istočnoeurpskog umjetnika bavi se i izložba u Trstu na kojoj izlaže Dalibor Martinis, a koja pritom inaugurira novi izložbeni prostor: Porto Vecchio.
Nekadašnja lučka skladišta koja su s vremenom napuštena, a nalaze se u centru grada, upravo bi izložbama mogla ponovno oživjeti ovaj važan, središnji dio Trsta. Priču o “otkriću” istočnoeuropske umjetnosti koja je zaživjela u Europi polako prihvaća i Amerika, pa njujorški Novi muzej suvremene umjetnosti za ljeto reklamira veliku izložbu “Ostalgia”, na kojoj uz Sanju Iveković izlaže i bosanska redateljica Jasmila Žbanić.
No, nije samo novootkrivena priča o istočnoeuropskom umjetniku - moćnom autoru u pozadini ovako velikog broja naših umjetnika koji izlažu vani. Kristijan Kožul živi u New Yorku, gdje ima i svog zastupnika, pa tamo i izlaže.
U kući-muzeju Sigmunda Freuda u Beču nastupaju neki od najznačajnijih umjetnika, a samostalnu tromjesečnu izložbu ima Lala Raščić. Digitalnim intervencijama u stare Freudove fotografije, odjevena u odjeću iz tog razdoblja, ulazi u njegov svijet poput kakvog uljeza: odmara se na njegovu krevetu, skače po krevetu, gleda prema Freudovu portretu.
I Vlatka Horvat
Među našim umjetnicima koji se stalno vrte na međunarodnoj sceni je i mlada Vlatka Horvat, koja je sad tek slučajno između dvije izložbe.
Gorgona: Pariz Galerie Frank Elbaz Do 30. 7.
Postav izložbe uz poznatog galerista Franka Elbaza potpisuje akademski slikar i fotograf s pariškom adresom Žarko Vijatović, koji je snimio neke od najznačajnijih prizora iz gorgonaškog života. Izloženi su radovi Vanište, Mangelosa, Knifera...
Ivan Kožarić: Karlsruhe ZKM/Media Museum Do 8. 1. 2012.
Poznati kustos Peter Weibl pozvao je Ivana Kožarića na izložbu “Kultura automobila”. Povod je izum automobila prije 125 godina. Prizemlje muzeja pretvoreno je u parkiralište a Kožarić izlaže u društvu Olafa Moojia, Zahe Hadid, Hansa Holleina...
Mladen Stilinović: Budimpešta Muzej Ludwig • Do 4. 7.
Velika Stilinovićeva retrospektiva u Budimpešti ovog umjetnika predstavlja kao jednog od glavih aktera međunarodne avangarde. Neki od njegovih filmova na izložbi su pokazani premijerno. Ideologija i njezini socijalni aspekti, jezik politike, rituali povezani s novcem... Serija fotografija “Umjetnik na radu”, prikaz umjetnika koji spava i rad “Umjetnik koji ne govori engleski, nije umjetnik”, otkupljeni su i za kolekciju ovog muzeja.
Sanja Iveković: New York - New Museum of contemporary art - Do 25. 9.
Cijelo će ljeto u New Yorku trajati izložba “Ostalgia”, koja je okupila radove više od 50 umjetnika iz Istočne Europe, bivšeg SSSR-a, ali i umjetnike sa Zapada koji su se bavili Istočnom Europom, poput Phila Collinsa. Naziv govori o žaljenju za razdobljem socijalizma.
Kristijan Kožul: New York - Anna Kustera Gallery - Do 15. kolovoza
Na izložbi “B-B-B-BAD ...” sudjeluju poznata umjetnička imena, poput Paula McCarthyja, te naš Kristijan Kožul. Provokativni su i ironični kustosi izložbe: “Biti dobar oduvijek je bilo dosadno, dok je biti loš cool”. Naslovnica izložbe je prizor Arnolda Schwarzeneggera kako drži dijete, rad Boba Mizera.
Iveković, Stilinović, Delimar, Jerman, Vaništa, Martek, Mangelos: Barcelona - Muzej suvremene umjetnosti - Do 2. 10.
Izložba “Muzej paralelnih priča” kustosice Zdenke Badovinac Barceloni pokazuje impresivnu zbirku avangardne umjetnosti Moderne galerije iz Ljubljane.
Riječ je inače o prvoj kolekciji posvećenoj poslijeratnoj avangardnoj umjetnosti.
Lovro Artuković: Berlin - Galerie Wedding - Do 26. 8.
Na izložbi “Imaginarium II” u Berlinu, Artuković prvi put izlaže “Modeli poziraju za Pietu”, sliku na kojoj ženski model na krilu drži muški model, približno jednakih godina.
Andreja Kulunčić: Tallinn - KUMU Art Museum - Do 12. rujna
Na izložbu “Gateways. Art and Networked Culture” pozvani su isključivo autori mlađe generacije, među kojima je i Andreja Kulunčić. Društveno angažiranu umjetnicu zanima kako socijalnu svjesnost uvesti u virtualni svijet.
Dalibor Martinis: Trst - Porto Vecchio, Magazzino 26 - Do 27. 11.
Organizator je Trieste Contemporanea. Martinis se predstavlja s dva rada: Proleteri svih zemalja ujedinite se, crvenom zastavom EU i radom Egipatske stube Odese 2011., koji je nastao kao reakcija na revoluciju jasmina.
Hassan Abdelghani: Judenburg Atelier - Kaserngasse • Do 16. 7.
Abdelghani snima na grobljima u Puli i u Judenburgu keramičke ovale s fotografijama davno nestalih života. Prepoznaje podudarnosti života nekada i sada.
David Maljković: Beč - Georg Kargl Fine Arts - Do 23. 8.
Pod nazivom “Temporary Projections” Maljković izlaže mistične crno-bijele fotografije. U istoj su galeriji prije Maljkovića zajedno izlagali Vlatka Horvat, Vlado Martek, Galerija Nova, Vladimir Petek, Slaven Tolj i Goran Trbuljak.
Lala Raščić: Beč - Muzej Sigmunda Freuda - Do 2. 10.
Umjetničin se performance odvija u Freudovom muzeju. Lala digitalnim intervencijama sebe postavlja na fotografije koje je snimio Edmund Engelman samo nekoliko dana prije nego što je Freud sa svojom obitelji napustio Beč.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....