Kad je 15. svibnja 1990. prodana na aukciji u Christie‘su u New Yorku za 82,5 milijuna dolara slika Vincenta van Gogha, "Portret dr. Gacheta", bila je u tom trenutku najskuplje umjetničko djelo ikada prodano na nekoj aukciji. Od toga dana, međutim, sliku više nitko nikada nije vidio i postala je jedna od najvećih misterija u svijetu umjetnosti. Tijekom godina bilo je raznih nagađanja o tome tko drži Gacheta, kustosi koji pripremaju van Goghove izložbe u međuvremenu digli su ruke od pronalaska slike, koju je Van Gogh naslikao pred sam kraj života.
Ovih je dana, međutim, u The New York Timesu objavljen tekst s detaljima istrage koju je nedavno proveo novinarski tim tog dnevnog lista. Potraga za slikom trajala je, pišu, mjesecima, intervjuirali su brojne aktere koji su u nekom trenutku bili u doticaju s jednim od najznamenitijih Van Goghovih djela prije nego mu se izgubio svagi trag. Razgovarali su i s nekima koji bi mogli nešto znati o sudbini portreta zadnjih 35 godina.
Mnogi od sugovornika nisu imali pojma što se dogodilo sa slikom, piše u članku. Četvero njih pak reklo je kako sumnjaju da sliku drži jedna vrlo bogata obitelj koja živi u Švicarskoj. No sve su strane, kako navode reporteri, složile oko jednog ključnog pitanja: Imaju li kolekcionarske obitelji ikakvu odgovornost dijeliti ikonična umjetnička djela sa širom javnošću?
Van Gogh je ovu svoju sliku koja bi danas prema nekim procjenama mogla vrijediti 300 milijuna dolara pa i više, naslikao u vrtu svog liječnika, čiji portret predstavlja, u lipnju 1890., a dovršena je samo nekoliko tjedana prije van Goghova samoubojstva hicem iz vatrenog oružja. Nakon van Goghove smrti, slika je pripala njegovom bratu Theu, zatim Theovoj ženi Johanni, koja ju je prodala 1897. za 300 franaka (oko 58 dolara u to vrijeme). Do 1904. bila je u rukama njemačkog grofa, a od 1911. u postavu Muzeja Städel u Frankfurtu.
Međutim, kada su nacisti preuzeli vlast 1930-ih, djela van Gogha i drugih umjetnika označena su kao "degenerirana", pa ih je muzej pokušao zaštititi držeći ih u zaključanoj prostoriji. Kad su nacisti počeli konfiscirati umjetnine koje su prezirali, Gachet je izbjegao prvu zapljenu 1937. No do kraja godine bio je uzet i poslan u Berlin.
Nekoliko mjeseci kasnije, umjetnički agent Reichsmarschala Hermanna Goeringa prodao je Gacheta Franzu Koenigsu, njemačkom bankaru koji je živio u Amsterdamu. Idući vlasnik slike bio je njemačko-židovski bankar, Siegfried Kramarsky, koji je donio portret u New York kad je emigrirao. Desetljećima je, s vremena na vrijeme, slika bila izložena u Metu, obično ljeti kada su Kramarskyjevi bili odsutni, a od 1984. bila je u tom muzeju na posudbi na neodređeno vrijeme.
Kramarskyjevi su na koncu ipak odlučili prodati Gacheta 1990. U nadmetanju na aukciji pobijedio je Ryoei Saito, japanski biznismen i počasni predsjednik Daishowa Paper Manufacturing Co. koji je vrlo brzo nakon kupnje slike zapao u ozbiljne probleme s kriminalom. Teretilo ga se da je platio mito za preraspodjelu šumskog zemljišta za, između ostalog, " Vincent Golf Club." Njegove umjetnine prešle su vjerovniku, banci Fuji koja je, prema izvještaju The New York Timesa, sliku 1997. godine prodala Wolfgangu Flöttlu, austrijskom financijeru koji se preselio u New York i oženio Anne Eisenhower, predsjednikovu unuku.
Kad je pak Flöttl zapao u vlastite financijske probleme, Gachet je ponovno prodan, privatno, u transakciji dogovorenoj preko Sotheby‘sa.
"Ni cijena ni kupac nisu javno objavljeni, a Gachet je jednostavno nestao iz svijeta umjetnosti - kulturni ekvivalent avionu Amelije Earhart", pišu Timesovi reporteri koje je potraga za slikom odvela čak do Švicarske. Prema nekim informacijama koje su dobili slika se navodno nalazi u Vili Favorita na jezeru Lugano. Najpoznatiji vlasnik ove vile bio je barun Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza, koji je tu održavao izložbe djela iz svoje impresivne privatne zbirke.
Barun je umro 2002., a njegova peta supruga, barunica Carmen Thyssen-Bornemisza, bivša Miss Španjolske, prodala je vilu za 90,4 milijuna dolara 2014. obitelji Invernizzi, bivšim vlasnicima tvornice sireva Galbani, koja njome sada upravlja pod paskom zaklade.
Dragulji barunove zbirke sada se, inače, nalaze u Madridu u Nacionalnom muzeju Thyssen-Bornemisza.
No je li Van Goghov portret dr. Gacheta kod Invernazzijevih ostaje i dalje nepoznanica. Na upite The New York Timesa nisu htjeli odgovoriti niti putem glasnogovornice niti odvjetnika. Prema svjedočenju stanovnika Lugana vrlo su diskretni i žive daleko od svjetla reflektora.
I kad se činilo da je potraga završila na jezeru Lugano - unatoč tome što definitivne potvrde nije bilo, dojam je bio da bi se slika doista mogla nalaziti u Vili Favorita, istraga The New York Timesa dobila je novi obrat. Jedan njujorški galerist rekao je novinarima lista da je prema njegovim saznanjima slika u međuvremenu, nakon zadnje prodaje 1998. još jednom promijenila vlasnika. Ali i da, na žalost, ne može reći o kome se radi…
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....