Producentica hrvatskog kandidata za nagradu Oscar, filma "Lijepa večer, lijep dan" Anita Juka, tvrdi da, zbog tema poput opresije homoseksualaca u Jugoslaviji za vrijeme komunističkog režima, koje vlasti nisu po volji, za film nisu izdvojena dovoljna sredstva, piše The Hollywood Reporter.
Film "Lijepa večer, lijep dan" redateljice Ivone Juka jednoglasno je za kandidata za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg međunarodnog filma odabralo dvanaest hrvatskih filmskih udruženja, no HAVC-ov iznos namijenjen oskarovskoj kampanji puno je manji od onoga dodijeljenoga prošlogodišnjem kandidatu.
The Hollywood Reporter, koji je razgovarao s Jukom piše da je "ovogodišnji kandidat primio 69 550 eura, upola manje od budžeta odobrenoga za "Tragove" Dubravke Turić, a "Čovjek koji nije mogao šutjeti" Nebojše Slijepčevića, kandidat za najbolji kratki film, poduprijet sa 153 000 eura".
"Naš se film bavi teškim temama iz prošlosti naše zemlje i sadrži eksplicitni LGBTIQ+ sadržaj pa se teško oslobađam osjećaja da je hrvatsko Ministarstvo kulture, zajedno s HAVC-om, budžet srezalo s jasnim ciljem - kako bi oslabilo naše šanse u utrci za Oscara", komentirala je za The Hollywood Reporter producentica Anita Juka ukazujući na nesrazmjer između budžeta za promociju s kojim računa igrani, odnosno kratki film.
Film Ivone Juka crno-bijela je drama smještena u pedesete godine prošloga stoljeća. Film istražuje progon LGBTQ+ zajednice za vladavine Josipa Broza Tita te prati grupu prijatelja i bivših studenata koji su napustili studij kako bi se pridružili partizanskoj borbi protiv nacista. No, kako zbog svoje seksualne orijentacije privuku neželjenu pažnju, slobodoumni redatelj Lovro (Dado Ćosić) je, primjerice, poslan na otočku kažnjeničku koloniju.
Radnju su nadahnule, piše The Hollywood Reporter, istinite priče 500 homoseksualnih muškaraca koji su za Titove vladavine "proganjani i zatvarani" (neki su poslani na Goli otok).
Iz HAVC-a tvrde da je molba upućena veoma kasno te da je film, prije odobravanja subvencije, uspjelo pogledati samo nekoliko članova odbora. Poručili su i da "nije sigurno čini li veći iznos razliku". Naime, Hrvatska od osamostaljenja nije bila nijednom nominirana za Oscara u kategoriji najboljeg međunarodnog filma.
HAVC je napomenuo i da je Slijepčevićev film dobio veću subvenciju jer je osvojio Zlatnu palmu za najbolji kratki film te je izvor velikog nacionalnog ponosa. Producenti tog filma su, također, "vrlo rano uputili vrlo uvjerljivu molbu".
"S ovim budžetom jedva možemo pokriti osnovne promotivne potrebe, a to su zapošljavanje promotora, najam kinodvorane u SAD-u i troškovi putovanja i smještaja, a kamoli razmišljati o nekom promoviranju. Nejednaki tretman izraz je nepoštovanja, što je ironija, jer jednakost je glavna tema našeg filma", kaže redateljica Juka.
Tko će se naći među nominiranima, Akademija će otkriti 17. siječnja.
O filmu je pisao i naš kritičar Nenad Polimac, njemu se nije svidio.
Jedna od najboljih scena filma "Lijepa večer, lijep dan" Ivone Juke, našeg novog kandidata za Oscara, je na samom početku. Pristali mladi momak (Dado Ćosić) grozničavo prekopava po knjižnici i napokon nalazi knjigu koju je tražio, to je "Komunistički manifest". Uzima je sa sobom i nosi je prijatelju (Đorđe Galić), koji ga željno iščekuje, ali ne da ponavljaju komunističku doktrinu. Svlače se na brzinu, upuštaju se u seksualni odnos, a zbog histerije strasti tanka prašnjava knjiga završi na dnu police. Pretpostavljam da tako nešto nikad niste vidjeli, povezivanje Karla Marxa i gay seksa, no možda su negdje u Latinskoj Americi ili Zapadnoj Europi sve to već apsolvirali. U nas je to apsolutni original.
Na žalost, ta naizgled blasfemična scena utrpana je u bezbroj banalnosti.
Polimac je pisao i sljedeće: "Dobro je što smo izabrali ovakvog kandidata za Oscara, bar će se strani glasači dobro zabavljati dok će ga gledati, no prikaz odnosa prema homoseksualcima na Golom Otoku baš ne djeluje uvjerljivo, iako – nikad se ne zna. Jesu li drugi zatvorenici uživali dok su ponižavali svoje supatnike, tko zna? U svakom slučaju, kad je u pitanju domaće tržište, pametno je što ga Juka nije pokazala na ovogodišnjem Pula Film Festivalu, a donekle treba shvatiti i njezin strah da nitko ne vidi njezin film prije no što ga kandidiraju za Oscara. Zato je prikazan samo nekoliko dana u malom kinu Forum u Studentskom domu na Savi, no vijest o tim projekcijama dijelila se usmeno, pa je po predstavi bilo najviše 10-15 gledatelja".
Pisali smo i da su gay partizani glavni junaci filma koji je hrvatski kandidat za Oscara. Trebao je to biti film o gay braniteljima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....