ZAGREB - Diskografski biznis u posljednjih desetak godina - zahvaljujući internetu, mp3 fajlovima, iTunesima, iPodu, iPhoneu - drastično se promijenio.
Sve je više glasova koji govore kako glazbenicima ne trebaju velike i trome diskografske kompanije te kako u digitalnom dobu sve mogu obaviti sami. Naravno, ako imaju barem nešto kapitala.
Više šansi
David Byrne u magazinu Wired objavio je edukativni članak o šest modela diskografskog biznisa od kojih su neki do prije koju godinu bili nezamislivi, a u takvoj konstelaciji sve se više glazbenika odlučuje na samostalno izdavanje pa i izdavanje drugih izvođača.
Jack White je prije nekoliko godina osnovao Third Man Records za koju snimaju njegovi bendovi The White Stripes, The Raconteurs i The Dead Weather te nekolicina drugih kojima genijalni gitarist želi pružiti šansu.
Basist bruklinške avangardne folk-rock grupe Grizzly Bear, Chris Taylor, za svoju diskografsku kuću Terrible Records kaže da joj namjera nije “zarađivati novac nego objavljivati zanimljivu glazbu”, i to pod “povoljnijim uvjetima za izvođače”. Njihova želja je njegovati neafirmirane izvođače na duži rok, a to žele i momci iz Kings of Leon u svojoj diskografskoj kući. Glazbenici se danas često žale kako ih diskografske kompanije, pogotovo one najveće, nisu spremne financirati na dulji rok već otkazuju ugovor ako se ulaganje ne vrati već s prvim albumom.
Stara praksa
Namjera glazbenika diskografa zato je hvale vrijedna, no praksa nije nova. Već su Beatlesi osnivali Apple Records, a Frank Sinatra Reprise koja je postala jednom od najvećih i najuglednijih američkih diskografskih kuća. Led Zeppelin osnovao je Swan Records, a i Eaglesi su posljednji album objavili samostalno. Ipak, te kompanije nisu se odmakle od objavljivanja albuma svojih osnivača, iako su Zeppelini na Swan Records “probili” hard-rock grupu Bad Company.
Možda najbolji primjeri glazbenika diskografa koji su lansirali novu glazbu bili su SST Grega Ginna iz Black Flaga koja je u 80-ima objavljivala albume Husker Du, Meat Puppetsa, Minutemena, Sonic Youth, Dinosaur Jr., Saint Vitusa, Bad Brainsa, Firehosea i drugih te Dischord Records koju su osnovali Ian MacKaye i Jeff Nelson iz kultne hardcore punk grupe Minor Threat iz koje je kasnije nastao glasoviti Fugazi. Rap izvođači od Dr. Drea i P. Diddyja naniže također su osnivali uspješne kompanije, no najčešće su to bile tek profitabilne“depandanse” najvećih kompanija.
Zanimljiv početak
Bit će zanimljivo vidjeti u kojem će pravcu ići diskografske kuće Jacka Whitea i njegovih kolega, koliko će opstati na tržištu i hoće li utjecati na pop-rock scenu.
Činjenica je da se sve više glazbenika, zahvaljujući internetu, okreće samostalnom izdavanju glazbe i da klasične diskografske kuće još imaju posla i velik utjecaj. Pogledajte top-liste najprodavanijih ili godišnje preglede najzanimljivijih izdanja. Velike (major) i neovisne (indie) diskografske kompanije su u suživotu, pa tako će vjerojatno biti i s diskografskim kućama glazbenika.
Besplatni Dubioza Kolektiv i cijeli Pipsi na USB sticku
Bosanski rap-rock bend Dubioza Kolektiv postao je “regionalna sila”. Može se očekivati da se diskografske kompanije regije natječu za njihov prvi album, no momci iz Dubioze do publike s aktualnim ‘5 do 12’ žele doći drugom taktikom. Nude ga besplatno na svojoj web stranici http://www.dubioza.org baš kao nedavno Radiohead sa svojim ‘In Rainbows’, a to se na malom i razmrvljenom tržištu s carinskim preprekama i blokadom informacija čini najpametnijim potezome. Umjesto nekoliko stotina ili, eventualno, tisuća albuma, ovako će njihove pjesme doći do mnogo većeg auditorija. Veći auditorij donosi i više koncerata od kojih je u nas, odavno, zarada mnogo veća nego od prodaje ploča. Uostalom, ako i “naštancaju” nešto CD ili LP albuma, Dubioza ih lako može tržiti na svojim koncertima onom dijelu publike koji želi njihovo izdanje i u “fizičkom”, a ne samo “virtualnom” obliku. Dubioza Kolektiv sigurno zbog takve strategije neće zapasti u dubioze i ovo je potez koji bi možda trebali slijediti još neki regionalni bendovi, kako manji tako i veći. Poput Pips Chips i Videoclipsa, koji su svoju kompletnu diskografiju izdali na USB sticku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....