Močvara slavi srebrni jubilej, a Pogon jedinstvo petnaest godina, što će obilježiti slavljem koje će trajati od 24. do 27. svibnja. Prvi dan slavlja zainteresirane očekuju nastupi grupa The Ex, Šumski te Ndox electrique.
Nakon 45 godina postojanja, dvadesetak albuma i više od 2000 odsviranih koncerata, The Ex su i dalje bend koji se nikad ne okreće natrag. Kultni amsterdamski post punk eksperimentatori vraćaju se u Zagreb predstaviti potpuno novi materijal za nastupajući album, nasljednik hvaljenog "27 Passports", objavljenog 2018. godine.
The Ex su pioniri amsterdamske skvoterske punk rock scene, prvi album "Disturbing Domestic Peace" objavili su još 1980. i od tad su glazbeno evoluirali i razvijali se više nego što je to napravio ijedan drugi bend iz matičnog žanra. Ne gubeći pritom glazbenu inovativnost, svježinu i intenzitet, The Ex su surađivali, išli na turneje i snimali zajedničke albume s bendovima i izvođačima poput Sonic Youth, Tortoise, Chumbawamba, Tom Cora, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Getatchew Mekuria… Tijekom posljednjih desetak godina, The Ex su u svom kreativnom vrhuncu, u fazi koja objedinjuje njihov unikatni, poliritmični punk rock prožet utjecajima suvremenika afričke glazbe (Konono No. 1, Fendika…) te gitarističkih improvizacija na tragu najekstremnijeg i najglasnijeg free jazza, ostajući pritom duboko politični. The Ex na koncertima isporučuju energiju koja pokreće i najhladnije, njihovi prethodni zagrebački koncerti više su nalikovali na ritual kolektive katarze s kojeg su svi odlazili nasmijani, nego na klasičnu koncertnu večer gdje bend svira, a publika prekriženih ruku promatra što se događa na bini.
Bez obzira na širinu utjecaja koje su puštali u svoju glazbu, The Ex nisu izgubili ništa od svog primarnog punk ethosa. Nakon 45 godina oni i dalje izdaju vlastite albume, sami organiziraju turneje i odbijaju povezanost s korporativnom glazbenim establišmentom. Kat, Andy, Terrie i Arnold i dalje rade ono što žele, idu tamo gdje hoće, a Močvara je srećom (još jednom) na njihovom putu.
NDOX ELECTRIQUE (Senegal, Francuska, Italija)
Ndox Electrique prvi put dolaze u Zagreb, ali daleko od toga da dio njihovih članova ranije nisu bili naši gosti. Naime, ovaj bend prirodan je nastavak grupe Ifriqiyya Electrique koja je dvaput nastupala u Močvari, a dio glazbenika je nastupao i pod imenom Putan Club.
Ifriqiyya Electrique donosili su suludu kombinaciju magrebskih sufi rituala i elektro-industrijske glazbe, ali to nije bilo dovoljno Françoisu Cambuzatu i Gianni Greco, osnivačima benda. Oni su neprestano tražili odgovor iz kojeg izvora dolaze rituali koje su pretvorili u svoju muziku. Na kraju su došli do Senegala i rituala žrtvi duhovima, prije svih onim vodenim - ndox - po kojem je bend i dobio ime. François i Gianna zatim su se udružili sa senegalskim glazbenicima, nastavili u stilu onoga što su radili s Ifriqiyya Electrique, dakle žestokoj glazbi pomiješanoj s ritualnom glazbom, te oduševili cijeli svijet.
Krajem prošle godine su za Bongo Joe Records objavili album "Tëdd ak Mame Coumba Lamba ak Mame Coumba Mbang", koji je odmah oduševio kritiku i publiku. Ndox Electrique odmah su dobili pozive za nastupe na velikim festivalima i klubovima, a u sklopu europske turneje nisu mogli propustiti Močvaru s kojom imaju posebnu sinergiju.
ŠUMSKI (Zagreb)
Slavlje 25. Močvarinog rođendana upotpunit će po tkoznakojiput i zaigrana nihil-pop grupa Šumski. Na set listi za ovaj koncert ponudit će presjek šumskih hitova nastalih sve tamo od mračnih devedesetih prošlog stoljeća do groznih 20-ih ovog. Bit će mračno i grozno, a istovremeno veselo i čarobno, ma mrak.
KONCERT ZA BARU
Već 22 godine u Močvari se u svibnju održava koncert posvećen Ivici Baričeviću Bari, čovjeku koji je obilježio hrvatsku nezavisnu scenu u njezinom samom stvaranju, bilo kao pokretač izdavačke kuće Earwing Records, festivala Žedno uho i Earwing No Jazz, bilo kao organizator brojnih koncerata, bilo kao glazbenik, bilo kao dizajner, bilo kao još mnogo toga što je Bara radio prije nego što nas je prerano napustio.
Prijatelji, suradnici, ljubitelji muzike i ostali ljudi dobre volje tako se simbolično sjete Bare, čiji je rad i entuzijazam brojnim ljubiteljima glazbe omogućio mnogo ugodniji i uzbudljiviji život potkraj 90-ih i početkom 2000-ih u Zagrebu. A da Barino djelo ne ostane zaboravljano, pobrinuo se predani underground arhivista Igor Mihovilović, koji je digitalizirao sva Earwing Records izdanja u kojima možete uživati OVDJE.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....