Što je zvuk, kako ga doživljavamo i kakve nam priče može ispričati? 'Priča o zvuku', premijerno sinoć izvedena u zagrebačkom kazalištu 'Mala scena', testirana na ciljanoj publici od 1,5 do 5 godina, pružila je inspirativan uvid u razmišljanje o percepciji zvuka i važnost koju osjetilo sluha ima u kognitivnom i emocionalnom razvoju najmlađih.
Publiku je kroz svijet zvuka vodila Mademoiselle Jaimeleson (hrvatski – gospođica Zvukoljub), u interpretaciji dviju debitantica na pozornici kazališta Mala scena – Tine Hofman i Mateje Majerle - koje su se zbog fizičke zahtjevnosti uloge izmjenjivale u dvjema premijernim izvedbama. Priča počinje uspavanom gospođicom Zvukoljub koja se budi, umiva, pere zube, vozi bicikl, sluša ptice, pokisne... A svaki od tih momenata publika doživljava putem zvukova koji se čarolijom pojavljuju i nestaju. U taj koloplet pukim slučajem izvedbi se pridružila i sirena vozila hitne pomoći koja je doprla do dvorane i bila nepogrešivo detektirana slušnim aparatom najmlađe premijerne publike.
Jedna uloga, dvije glumice: Tina Hofman (na slici) i Mateja Majerle
Scenografski minimalistička, predstava svoju najmađu publiku fokusira na glumicu koja ih mimikom i gestama vodi kroz zvukove koje generira "čarobna kocka" smještena na pozornici. Radi se, naime, o pionirskoj tehnologiji Modularnih glazbenih objekata glasovitog europskog centra za audiovizualna istraživanja - francuskog IRCAM-a (Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique), čije su povezivanje sa baštinom utemeljitelja SUVAG-a, Petra Guberine, omogućili tehnološki partner AVC i Francuski institut u Zagrebu.
'Priča o zvuku' autorski je projekt projekt kolektiva SKROZ, što ga čine francusko-hrvatski audio umjetnik Vedran Peternel i hrvatska redateljica Nora Krstulović, a nastavak je njihova istraživanja mogućnosti korištenja zvuka kao samostalnog izražajnog sredstva u izvedbenim umjetnostima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....