REIZDANJE NAKON 90 GODINA

Nije bila proročica, samo mlada žena koja je predvidjela mračnu budućnost za Europu s Hitlerom: Njen roman ponovo je ‘oživio‘

Arhivska fotografija Adolfa Hitlera

 Votava/Apa-picturedesk Via Afp
Njezina knjiga "Crooked Cross" predvidjela je razmjere nacističke prijetnje te će ovog proljeća biti ponovno objavljena

Sally Carson nije bila nikakva proročica, samo mlada žena iz Dorseta, rođena 1901. Ipak, predvidjela je mračnu i nasilnu budućnost Europe i u svom romanu iz 1934. oživjela je sve te strahove. Danas se taj roman smatra "elektrizirajućim remek-djelom", prenosi The Guardian.

Njezina knjiga "Crooked Cross" predvidjela je razmjere nacističke prijetnje te će ovog proljeća biti ponovno objavljena, uoči 80. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata. Kontroverzan u svoje vrijeme, njezin je roman morao "ići oprezno" kako bi izbjegao optužbe da alarmira u vezi Hitlerovih ciljeva. Scenska adaptacija njezine priče bila je čak cenzurirana, lišena svih svojih “Heil Hitlera”, prenosi The Guardian.

Priča je to o njemačkoj obitelji koja se bori u nesigurnoj ekonomiji, ali se raduje udaji svoje kćeri Alexe za mladog liječnika – to jest, sve dok njegovo židovsko podrijetlo ne ugrozi njihove zaruke.

Iako je dobro prikazao predratnu Njemačku u kojoj je Carsonova boravila, ova je knjiga ipak poslana u ropotarnicu povijesti. No, ponovno ju je otkrila biografkinja i osnivačica Persephone Booksa, Nicola Beauman.

"Kad je pronašla rijedak preostali primjerak, začudila se da je tako neobičan i važan roman mogao biti izgubljen u povijesti", rekao je glasnogovornik izdavača ovog vikenda. “Imati priliku spasiti ovo književno remek-djelo od potpunog gubitka golema je privilegija. Budući da se lekcije kojima nas je povijest naučila čine zabrinjavajuće blizu zaboravu, čini se da je sada pravo vrijeme da ih podijelimo sa svijetom.”

Roman počinje na Badnjak 1932. godine i prikazuje rastuće nezadovoljstvo skupine njemačke mladeži koja se osjeća izgubljeno i zanemareno, pa se okreće novom autoritarnom vođi. Na temelju svog uspjeha kod kritike, knjiga je brzo pretvorena u kazališnu predstavu i izvedena prvo u Birminghamu, a zatim u Londonu. Produkciju West Enda iz 1937. kazališni kritičari New York Timesa pozdravili su kao "tragediju ljubavi bavarske djevojke prema židovskom liječniku u ranim danima nacističke revolucije" koja je očarala "bez prepuštanja propagandi i bez pristranosti".

Kritičar londonskog Timesa također je pohvalio Carsoničin pristup: “Prava snaga predstave leži u prirodi njezine kritike teme... Kroz sve to ona nikada ne propovijeda, niti gubi dodir, kroz mržnju ili predrasude, s ljudskim bićima koja predstavlja. Ona ima svoje gledište, ali je umjetnica, a ne strastveni advokat, što za posljedicu ima to da svi njeni ljudi žive i da se njena istina govori u njihovoj prirodi i njihovoj patnji.”

Scenarij knjige zavrijedio je pozornost ureda Lorda Chamberlaina, koji je morao odobravati javne predstave do 1968. On je zatražio da se svaki "Heil Hitler" izreže iz scenarija. Čak i u ovom cenzuriranom obliku, predstava je izazvala proteste desničarskih frakcija u Britaniji, koje su je smatrale antinjemačkom propagandom i tvrdile da je previše negativna o nacističkoj vladi.

Izdavačka kuća Persephone Books sada će pokrenuti vlastitu obnovu drame, s punim glumačkim, profesionalnim javnim čitanjem scenarija u travnju koje će se održati iznad njihove knjižare u Bathu.

Tko je Sally Carson?

Sylvia “Sally” Carson bila je najmlađa od tri sestre koje je odgojila majka udovica u Dorsetu. Kao mlada djevojka poučavala je ples, a istovremeno radila kao čitateljica izdavača i provodila praznike u Bavarskoj s prijateljima. Tamo je počela pisati roman, dovršila ga je u Engleskoj, a potom je napisala dva nastavka, ‘The Prisoner‘ (1936.) i ‘A Traveler Came By‘ (1938.). Udala se za izdavača iz Bradforda Erica Humphriesa i u tri godine dobila troje djece – sina i kćer blizance, a zatim još jednu kćer. Ali u lipnju 1941., kada je imala samo 39 godina, Carson je umrla od raka dojke.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. veljača 2025 23:25