Etablirani književnik i dosad posve nepoznata književnica dobitnici su u četvrtak u Zagrebu dodijeljene književne nagrade VBZ-Tisak Media za najbolji neobjavljeni roman u 2016., Ivica Ivanišević za "sjajno i logično ispripovijedan" roman "Knjiga žalbe", te Lada Vukić za roman "Specijalna potreba", "dobro napisanu literaturu koja nudi težinu života glavom i bradom".
Odluku o podjeli nagrade između nagrađivanog novinara i književnika Ivaniševića i potpuno nepoznate autorice koja je napisala "stvarno dobar i potresan debitantski roman" objavio je na dodjeli u multimedijalnom klubu Opera u Zagrebu glavni urednik VBZ-a i član prosudbenog žirija Drago Glamuzina.
Kazao je kako je žiri ove godine bio podijeljen između dva doista dobra romana koji polaze iz potpuno različitih pozicija.
"Jedan ima eskapističku crtu, bježi iz tmurne sadašnjosti u kojoj živimo, dok je drugi baš suprotno – njemu je upravo netolerancija i nerazumijevanje tema, dok istodobno ima i vrlo duhovite stranice. Dva romana, oba izvrsno napisana i na kraju smo odlučili da je najpoštenije da podijelimo nagradu", pojasnio je.
Predsjednik prosudbenog žirija Zoran Ferić proglasio je pobjednike, istaknuvši kako je ove godine, kao i svake do sada, posao žirija bio među otprilike stotinjak rukopisa 'upecati veliku ribu s kojom će se slikati u luci'. Uz Ferića i Glamuzinu, nagradu su ove godine žirirali Strahimir Primorac, Jagna Pogačnik i Milo Stojić.
Dekonstrukcija mita o piscima
U romanu "Knjiga žalbe" Ivanišević se bavi dekonstrukcijom mita o piscima kao uživateljima lagodnog života dok na rezidencijalnim programima, izolirani od svijeta i zaštićeni punim pansionom, na određeno vrijeme "mirno stvaraju". Roman je pisan četveroglasom, pri čemu jedan od glasova pripada i fiktivnom hrvatskome piscu Petru Grahu.
"Na svoj specifičan, humoristični način, Ivanišević je svoje junake, kvartet pisaca, smjestio u 'rumunjsku nigdinu', u izolirane uvjete u koje oni dolaze sa svojim privatnim i profesionalnim 'fejlovima'", stoji u obrazloženju žirija koji je na dodjeli pročitala Pogačnik.
"Njihova četiri vrlo raznolika glasa, u formi dnevnika, bilježe svoju rezidencijalnu svakodnevicu koja je prepuna dramatike i dramaturgije, ljubavnih trokuta, seksa, razbijenih glava, izgubljenih kćeri, alkohola i smisalica, zapleta i obrata dostojnih najnapetiijih romana, ali i 'tihih' zapisa o samom procesu pisanja", dodala je.
Sposobnost da kroz filter humora provuče i one situacije koje uopće ne djeluju smiješno, svakom liku podari originalan glas i uspostavi urnebesnu dinamiku dostojnu komedije zabune i tamo gdje nam se čini da je sve sporo i dosadno, doista je rijetka osobina, koju Ivanišević itekako posjeduje, napomenula je Pogačnik.
"U tom sjajno i logično ispripovijedanom romanu sve pršti od spoznaje kako književnost itekako ima veze sa životom, čak i ako se pisci tome jako opiru. Nakon 'Knjige žalbe' možda i nećete promijeniti mišljenje o piscima i njihovim putovanjima, ali svakako će vam ostati barem tračak promišljanja o tome tko koga piše – život romane ili romani život", zaključila je.
Knjiga koja daje autentičan glas "svijetu drugačijih"
Protagonist romana Lade Vukić "Specijalna potreba" desetogodišnji je dječak Emil koji živi s majkom u unajmljenom stanu u neimenovanom gradu. Samohrana majka teško sastavlja kraj s krajem iako se ubija od posla. Sinu, koji ima problema s nogama i k tome boluje od poremećaja govorne komunikacije, daje svu ljubav i bori se da se, u nesklonoj sredini, što bolje socijalizira.
Obrazloženje žirija pročitao je Strahimir Primorac, koji je istaknuo kako je autorica, "u vrlo vješto i precizno vođenoj priči o hendikepiranom dječaku koji se na svakom koraku, osobito u školi, susreće s nerazumijevanjem i nedostatkom empatije, dramu glavnog junaka toga romana gradi kroz odnos likova prema toj njegovoj posebnosti".
Taj je odnos polariziran i motiviran različitim razlozima od socijalnih, psiholoških, religijskih do karakternih i drugih, napomenuo je, a "Specijalna potreba" hrabro napisan roman koji nam omogućuje da čujemo jedan autentičan i sasvim specifičan glas, glas dječaka koji se s najrazličitijim svjetovima u svojoj glavi nikako ne može uklopiti u svijet oko sebe.
"Takav je glas posve rijedak u hrvatskoj književnosti i smjelo nas uvodi u svijet drugačijih. Ovdje se radi o dobro napisanoj, ali hrapavoj literaturi, onoj koja nam ne nudi zabavu ili bijeg, nego težinu života glavom i bradom. Pritom, roman je tako napisan da se mi u procesu čitanja automatski svrstavamo na pravu stranu, čitajući ga postajemo bolji ljudi. On nam ne nudi posvemašnju relativizaciju vrijednosti, nego pokušava afirmirati ono nešto autentično ljudsko u nama", kazao je Primorac.
Od ove godine nagrada je i skulptura Ivice Propadala
Ivica Ivanišević (1964.) napisao je još knjige "Smoje - biografija" (2004.), "Sto mu jelenskih rogova" (2004.), "Ulaz za djecu i vojnike" (2015.), "U sedlu je tijesno za dvoje" (2015.) i, najnoviji, "Primavera" (2016.). U koautorstvu s Antom Tomićem napisao je knjigu "Krovna udruga i druga drama" (2005.), s Renatom Baretićem "Split za početnike" (2015.), a s Marinom Vujčić "Otpusno pismo" (2016.). Piše filmske i televizijske scenarije, dramske tekstove, objavljuje članke i priče u časopisima i zbornicima, te radi kao komentator u Slobodnoj Dalmaciji.
U kratkome razgovoru s nagrađenim umjetnicima nakon proglašenja, Ivanišević je istaknuo kako je to njegova prva knjiga napisana na standardnom hrvatskom jeziku, a pišući taj roman jako se zabavljao, "jer da nije tako, ne bih se ni bavio tim poslom".
Lada Vukić živi i radi u Zadru i to joj je prvi roman. Rekla je kako je podlogu za priču našla u vlastitome životu, među ljudima koje je poznavala ili poznaje. "Potekao je zapravo od jedne kratke priče koju je trebalo proširiti", kazala je, a da bi ga napisala, morala je, s obzirom na temu, postići određenu emotivnu distancu.
Nagrada se sastoji od novčanog iznosa od 100 tisuća kuna, jednako podijeljenih između dvoje dobitnika, te objavljivanja knjige u izdanju jednog od sponzora nagrade, Tiskare Znanje, a ove godine po prvi je puta uručena i skulptura V.B.Z. – Tisak Media književne nagrade, rad umjetnika Ivice Propadala.
Nagradu – ček, otisnuti primjerak knjige i skulpturu – dobitnicima su uručili direktor VBZ-a Mladen Zatezalo, direktor sektora marketinga i razvoja Tisak medije Gašpar Novak, te Maja Vukorep iz sponzora nagrade Jana vode, a svečanost dodjele uveličao je nastup Hladnog piva.
Na natječaj je ove godine stiglo 96 rukopisa, koji su prijavljivani anonimno, pod šiframa. Romani Ivice Ivaniševića i Lade Vukić do pobjedničkih su naslova došli kroz dva kruga glasovanja, u kojima je dvanaest naslova odabrano u širi, te šest u uži izbor za nagradu. Prošlogodišnja dobitnica nagrade je književnica i urednica Marina Vujčić, za roman "Susjed".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....