Pet godina nakon što je objavio "Lekcije - Studije o modernoj književnosti", izvanredni profesor sa studija komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Tomislav Brlek ima novu knjigu u izdanju Frakture: "Tvrdi tekst: Uvid i nevid moderne hrvatske književnosti". I dok se u "Lekcijama" Brlek bavio autorima kao što su Ted Hughes, Don DeLillo, Albahari i Jonathan Littell, da nabrojimo samo neke, u "Tvrdom tekstu" piše o Poliću Kamovu, Krleži, Kaštelanu, Pavličiću, Petrasovu Maroviću i Slamnigu. Zanimalo nas je što povezuje ove autore osim Brleka čitatelja.
"Kako tvrdi Shoshana Felman, moderna je ona književnost koja samu sebe kao književnost dovodi u pitanje. To je pisanje koje je istodobno unutar i izvan književnosti jer mijenja naše poimanje književnosti. A to onda znači da se opire svakoj kategorizaciji i periodizaciji, svakom žanrovskom, stilskom ili generacijskom grupiranju. Nastojao sam dokazati da tekstovi koje čitam udovoljavaju tom uvjetu i pokazati kako to čine", kaže Brlek, kojeg smo zamolili da komentira i ponovno dominantan stav o studiju komparativne književnosti kao jednom od besmislenih humanističkih studija.
- Sartre je još 1947. napisao da svijetu uopće nije nužna književnost, ali su mu ljudi nužni još manje. Mi se, međutim, određujemo svojim odnosom prema književnosti - ako je svedemo na čistu propagandu i čistu zabavu, time društvo pada u kaljužu neposrednog, a to je život bez pamćenja kakvim žive puževi i opnokrilci. Nadam se da će čitateljima biti očito zašto sam taj odlomak stavio kao jedan od epigrafa knjizi - objašnjava profesor Brlek, koji je, uz kolegu s katedre Deana Dudu, jedan od rijetkih javnih sugovornika kada je u pitanju teorijsko objašnjavanje popkulturnih fenomena i protagonista.
Stoga ga pitamo i za knjigu koja bi se bavila i takvim temama.
- Planiram razraditi ono što sam na temu modernost i rock'n'roll, u lokalnom i širem kontekstu, svojedobno pisao u zborniku u povodu izložbe 'Osamdesete' - najavio je profesor Brlek. A mi nestrpljivo čekamo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....