NOVA OTKRIĆA

Otkrivena vrlo neobična pisma koja su razmjenjivali karizmatični francuski predsjednik i slavna plesačica

Winston Churchill i Charles de Gaulle u Parizu u studenom 1944.

 Pictures From History/akg-images/profimedia/Pictures From History/akg-images/profimedia
Među ‘blagom‘ pronađeno je i pismo britanskog premijera Churchilla, koji je tu poziciju držao od 1940. do 1945. i od 1951. do 1955. godine

Nikad viđena korespondencija, predmeti i dokumenti koji su pripadali nekadašnjem francuskom predsjedniku Charlesu de Gaulleu, tražit će svog novog vlasnika. Naime, nakon recentnog, neočekivanog pronalaska, spomenuta ostavština, koja uključuje kodirana pisma koje je de Gaulle kao njemački zarobljenik tijekom Prvog svjetskog rata slao majci, kao i poruke američko-francuske pjevačice Josephine Baker, bit će prodana ovoga mjeseca u Parizu.

Aukcijska kuća Artcurial će izložiti, no ne i prodavati, rukom pisani rukopis generalova slavnoga apela, emitirana na BBC-ju, koji je Francuze pozvao da se odupru nacističkoj vladavini te potaknuo francuski pokret otpora piše The Guardian.

Za razliku od spomenutoga apela, na aukciji će se naći kratke priče mladog Charlesa iz 1908., dosad neobjavljene bilježnice ispisane njegovim mislima i političkim analizama, LIP satovi, koje je de Gaulle nosio šezdesetih, te sat koji mu je uručila Eunice, sestra američkog predsjednika Johna Fitzgeralda Kennedyja.

Dio zarade od prodaje ići će Fundaciji Anne de Gaulle, koja je 1945. godine pokrenuta kao potpora ljudima s invaliditetom u čast najmlađe kćeri Charlesa de Gaullea i njegove supruge Yvonne. Anne je, naime, rođena s Downovim sindromom.

Prema informacijama aukcionara Stéphanea Auberta, niti de Gaulleov dugovječni sin Philippe, koji je preminuo ovoga ožujka, niti ostatak obitelji nisu raspolagali saznanjima o kvaliteti te važnosti spomenuthi pisama i dokumenata pronađenih unutar sefa.

"Bilo je to pravo iznenađenje. Jedino je admiral Philippe de Gaulle imao pristup sefu pa kada smo ga otvarali, nismo imali pojma što ćemo tamo pronaći. Bilo je to fantastično skriveno blago. Povijest života generala de Gaullea, spasitelja Francuske", rekao je Aubert dodavši da nas njegovi jedinstveni predmeti i osobna pisma "vraćaju u generalovo djetinjstvo, zatim boravak na vojnoj akademiji Saint-Cyr te ratno vrijeme u Londonu, kada je organizirao otpor".

Među tim ‘blagom‘ pronađeni su pismo britanskog premijera Winstona Churchilla, koji je tu poziciju držao od 1940. do 1945. i od 1951. do 1955. godine, zatim spomenuta pisma pjevačice i plesačice Josephine Baker, koja je i sama bila dijelom francuskog otpora, te kodirana korespondencija de Gaullea s majkom.

"Tu je veoma neobična korespondencija s Josephine Baker...a imamo i kodirana pisma koja je general slao svojoj majci dok je tijekom Prvog svjetskog rata bio zarobljenik. I dalje pokušavamo otkriti kakav je kod koristio te što je govorio. Oni su komunicirali, no samo su de Gaulle i njegova majka razumijeli kod", priča Aubert.

De Gaullea su, piše The Guardian, Nijemci zarobili u ožujku 1916. godine. U zarobljeništvu je proveo 32 mjeseca.Želeći se pridružiti francuskim snagama, iz te je prekarne situacije pet puta pokušao pobjeći. Majci je pisao putem Crvenog križa. U Francusku se vratio u prosincu 1918. godine.

Kada su u lipnju 1940. godine nacisti ušli u Pariz, Philippe Pétain, koji je za vrijeme Prvog svjetskog rata bio general francuske vojske (dao je obol Bitci za Verdun), postao je vođa kolaboracionističkog režima Višijevske Francuske, dok je de Gaulle pobjegao u London, odakle je Francuze pozivao na nastavak borbe riječima: "Pozivam sve Francuze koji žele ostati slobodni da me poslušaju i slijede".

Charles de Gaulle je bio prvi predsjednik francuske Pete Republike (fra. Cinquième République). Tu visoku državničku funkciju obnašao je deset godina, od 1959. do 1969. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 21:15