Albert Einstein Nobela je za fiziku dobio kad su mu je bilo svega trideset i osam. Poznat po zaraznoj radnoj energiji, 1905. je bila njegova "Annus mirabilis", tad je objavio nekoliko revolucionarnih djela.
Jürgen Renn, povjesničar znanosti i profesor na Institutu Max Planck za geoantropologiju u Jeni komentira da je Einsteinov moto mogao biti "Baviti se znanošću, ljubavlju i piti kavu", piše Deutsche Welle.
Einstein i Mileva Marić (1875-1948), mlada Srpkinja, upoznali su se na Politehnikumu u Zürichu 1896. Njemu je tad bilo sedamnaest, njoj dvadeset.
Mileva Marić napustila je gimnaziju u Münchenu. Pohađala je mušku gimnaziju u Zagrebu i studirala fiziku u Zürichu, bila je tad jedina studentica fizike na tamošnjem sveučilištu.
Einstein i njegova prva supruga Mileva Marić razmjenjivali su strastvena pisma između 1897. i 1903.
Renn je svojevremeno i objavio "Am Sonntag Küss‘ ich dich mündlich" ("Poljubit ću te u nedjelju u usne").
Srbija je dio te korespondencije, pedeset i tri pisma, nedavno kupila na aukciji u londonskom Christie‘su, za cijenu od 536 tisuća eura.
Namjera im je osnovati Osobni fond Mileve Marić Einstein, a trenutno rade i na obnovi njezine kuće u Rumi.
U Srbiji se pripremaju za obilježavanje 150 godina od rođenja srbijanske matematičarke i fizičarke Mileve Einstein. U tom kontekstu kupljena je i ta vrijedna dokumentarna građa, četrdeset i tri potpisana pisma Alberta Einsteina upućena Milevi Marić te deset pisama koje je supruga uputila Einsteinu, ukupno 177 stranica njihove korespondencije.
Bit će pohranjena u Državnom arhivu Srbije, gdje se nalazi i dokument o vjenčanju Milene i Alberta Einsteina datiran na 6. siječnja 1903. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....