Objavljene su nominacije za nagrade koje dodjeljuje Udruženje arhitekata Hrvatske za proteklu godinu. Izložba s najboljim realizacijama otvara se sutra u izložbenom prostoru Tehničkog muzeja, kada će biti i dodijeljene same nagrade.
I dok se o dobitnicima Grand Prixa u arhitekturi još spekulira, poznato je kako je nagradu za životno djelo dobio Ante Rožić. Ante Rožić zajedno sa Matijom Salajem i Julijom de Lucom autor je Hotela Maestral u Brelima, ostvarenja koje će biti kao jedan od ključnih projekata pokazano i na nadolazećoj izložbi u njujorškoj MoMA-i koja se bavi arhitekturom na području bivše Jugoslavije i na izložbi “Šezdesete u Hrvatskoj” koja se priprema u MUO.
Što se tiče nominacija za najbolju arhitekturu prošle godine koja nosi ime Viktora Kovačića, žiri je u svojoj odluci bio jasan: postoje samo dva projekta koja mogu konkurirati. Teško je prisjetiti se kada su bila samo dva projekta u konkurenciji.
Bernardi
Za najbolju arhitekturu natječu se Osnovna škola Žnjan-Pazdigrad čiji su autori Mirela Bošnjak, Mirko Buvinić i Maja Furlan Zimmermann, koji čine studio x3m, i Bazen u Vukovaru Idisa Turata. Ni jednima ni drugima nije prvi put da se natječu za nagradu Kovačić.
Za nagradu Bernardo Bernardi, za oblikovanje i unutarnje uređenje, nominirana su tri projekta, dva iz Rijeke: Mini dvorana Art-kina Croatia, u koju stanu 24 gledatelja, te MMSU koji je u prostoru Benčića prenamijenio Dinko Peračić i nedavno je otvoren izložbom Tomislava Gotovca. Treći se nominirani projekt nalazi u Zadru, na Trgu tri bunara: riječ je o Malom arsenalu, Centru za posjetitelje HERA koji oblikuju Iva Letilović i Igor Pedišić u suradnji s Vladimirom Končarem.
Publicistika
Za nagradu Neven Šegvić za publicistiku konkuriraju Digitalni arhiv stambenih zgrada čiji su autori M. Jošić, L. Korlaet i Nino Virag i “13 arhitektonskih razgovora” Davora Salopeka.
Najjača je konkurencija na području stambene arhitekture, u kategoriji koja nosi ime Drage Galića. Konkuriraju: Stambeni sklop Jordanovac koji se naslanja na najbolje od tradicije zagrebačke arhitekture moderne, potom stambena Kuća za dvoje koju je projektirao “otac Zapruđa” Bogdan Budimirov, za sebe i suprugu, a nakon što su u nju uselili, kuću su polako dovršavali iznutra.
U konkurenciji su i Ladanjski sklop Koštari na Pelješcu, čiji je autor Davor Bušnja: ruševni stambeno-gospodarski sklop, opsežnom rekonstrukcijom postao je mjestom za ladanje, te kuća Issa Megaron, studija PROARH na Visu (Dračevo). Autor je Davor Mateković, koautorica Vedrana Jančić, a naslanja se na tradicijsku arhitekturu Visa, i posve je uklopljena u svoju okolinu.
Nagrade Bernardo Bernardi,
za najbolje oblikovanje i unutarnje uređenje
1. Damir Gamulin, Antun Sevšek: Mini Art-kino dvorana, Art-kino Croatia, Rijeka
2. Iva Letilović, Igor Pedišić + Vladimir Končar: Mali arsenal, Centar za posjetitelje HERA, Zadar
3. Dinko Peračić: Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka – u nastajanju
Nagrada Drago Galić za najbolju stambenu arhitekturu
1. Svebor Andrijević i Luka Korlaet: Stambeni sklop Jordanovac, Zagreb
2. Bogdan Budimirov: Stambena kuća za dvoje, Zagreb
3. Davor Bušnja: Ladanjski sklop Konštari, Pelješac
4. PROARH/Davor Mateković, koautorica: Vedrana Jančić, Vis, Dračevo polje
Nagrada Viktor Kovačić za najbolju arhitekturu
1. Mirela Bošnjak, Mirko Buvinić, Maja Furlan Zimmermann | x3m: Osnovna škola Žnjan-Pazdigrad, Split
2. Arhitektonski biro Turato: Bazen Vukovar
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....