Četke i češljeve za kosu koristimo svakodnevno pa bi bilo razumno pretpostaviti da ih ako ne svakodnevno, onda povremeno ili barem jednom tjedno i peremo.
Međutim, stručnjaci kažu da su navike čišćenja lica i šminke usvojene dok navika čišćenja četke ili češlja uglavnom ne postoji iako itekako može utjecati na zdravlje kose i vlasišta.
Od gromada zapetljanih vlasi do ostataka raznih proizvoda za njegu kose ono što se gomila u četkama uglavnom je vidljivo. No, naravno, tu je i niz stanica mrtve kože i grinja ljudskom oku nevidljivih.
‘Nakupljanje kose u četki ili češlju može biti savršena podloga za pretjerani rast i razvoj bakterija i plijesni što povećava rizik od infekcije’, rekao je dermatologinja i kirurginja dr. Sejal Shah.
Koliko god se trudili i koliko god novaca i vremena potrošili na njegu kose, sve to možete baciti u vodu nakon samo jednog poteza prljave četke, tvrdi Shah. Otkrila je i da svi ti sitni organizmi koji obitavaju na češljevima, odlaze natrag u našu kosu zbog čega se može zamastiti i gotovo neposredno nakon pranja.
Stručnjaci savjetuju da češljeve i četke perete barem jednom tjedno.
Što se tiče plastičnih varijanti, savjetuju da se takvi češljevi i četke jednostavno operu u malo tople vode s nježnim sapunom ili šamponom, zatim se isperu i ostave da se dobro osuše.
Kod drvenih je sve još lakše, no treba paziti da se površina drvenih predmeta ne ošteti prejakim kemikalijama, piše Daily Mail.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....