Umjesto ustajanja u zoru radi stavljanja ručnika u hlad ili plaćanja čak i sjene drveta, ili kuglice sladoleda po cijeni grama 24-karatnog zlata te neizbježnog čekanja ako želite večerati u restoranu, brojni naši poznati umjesto Jadrana sve češće se odlučuju na mirniju varijantu odmora - onaj na kopnu, blizu Zagreba.
Ljeto na kontinentu nikako ne znači nedostatak osvježenja. Čak dapače, ima brojne prednosti. Koje su, pitali smo iskusne riječne i jezerske vukove, a izdvojili smo i nekoliko izvrsnih lokacija za uživanje u ljetnim neslanim radostima.
Zoran Vakula, meteorolog
“Skelom preko Drave idemo na šarana na rašljama...”
Prije smo češće odlazili kojegdje na kraće izlete. Posjetili smo mnogobrojne krajeve, baš kao prema onoj staroj: “Upoznaj domovinu da bi je još više volio”. Posljednjih smo godina vikendom najčešće u Zagrebu jer supruga i ja ostajemo s kćerkom i koristimo zajedničke trenutke dok još želi biti s nama.
No, kad god možemo, odemo i kod mojih roditelja u Pitomaču na druženje i mamine i tatine specijalitete, a katkad i na obližnju rijeku Dravu, pa skelom u Križnicu na Željkov šaran na rašljama i Mirine slano-slatke delicije, a osobito je uživanje provesti sate i sate u seoskom turizmu kod Bernarda i ekipe u Otrovancu - na atraktivnom mjestu za sve generacije, gdje su spojeni prošlost i sadašnjost... Šetamo, odmaramo se, uživamo u prirodi, miru, tišini... U Zagrebu je toga sve manje...
Kao i većina toga u životu, i odmori na kopnu i moru imaju svoje prednosti i mane. Supruga i ja više smo željni mirovanja i odmaranja, uz što manje ljudi, a kćerka, pak, većinom traži društvo i “popunjenija” mjesta. Prije nekoliko godina priuštili smo si jedan od ljepših ljetnih godišnjih odmora - tjedan dana u planini i tjedan na Jadranu. Uživali smo na oba mjesta - i u planinskoj svježini, šetnjama, bicikliranju, kupanju u prohladnom jezeru, a i u morskoj vrućini, kupanju u toplom moru i odmaranju u hladovini... Bilo nam je lijepo i tijekom vikenda u Baranji, Srijemu, Međimurju, Gorskome kotaru, Lici, unutrašnjosti Istre i Dalmacije.
Na Jadranu smo godinama dulja “utočišta” nalazili na gostima siromašnijim otocima, a obalu smo posjećivali manje i kraće, i to rijetko tijekom ljeta. Nemam dovoljno spoznaja da bih mogao donositi dovoljno kvalitetne zaključke o hrvatskom kontinentalnom turizmu općenito. No, ono što sam doživio, i što vidim po medijima - čini mi se da je i kontinentalni turizam sve razvijeniji i gostima bogatiji. Primjerice, kad smo se prošle godine vraćali s mora starom cestom - ugodno smo se iznenadili brojnošću OPG-ova koji nude smještaj i hranu, posebice u Lici. A je li moguće bolje, više? Ne znam. No ni u čemu ne treba pretjerivati.
Anita Schmidt, glumica
“Copacabana, solarni tuševi, hladna rijeka...što vam više treba”
Odrasla sam na Dravi, ona mi je ogromna ljubav. Čak i ako idem na more, ako se ne okupam u Dravi, kao da nisam ni plivala. To je pravo plivanje - ono protiv struje. Zna plivati jedino onaj tko tako pliva, ono u moru je plutanje. Ovih sam dana i češće na Dravi no inače jer se baš spremam za put u Keniju pa mi je to izvrsna kondicijska priprema jer su tamo vodene struje još jače. Copacabana, omiljeno osječko kupalište, ovih je dana i preuređena. Ima solarne tuševe, solarno drvo, pametne klupe...
Izgleda svjetski, i to je idealno mjesto za odmor. Predivno je, mirno, uredno. Osim u Osijeku, volim otići na kupanje i, recimo, na Dunav kod Aljmaša, a i Vukovar ima prekrasne plaže, koje su smještene preko puta grada i do kojih te odveze čamac. Od ljetnih bih izleta na kopnu svakako preporučila još i turu biciklima po vinskim cestama Baranje. Priroda je predivna, a vino još bolje.
Mario Valentić, glumac i kineziolog
“Izvor Sunčice, to je nešto što morate vidjeti...”
Mnogo češće s obitelji idem u planine ili na jezera no što idemo na more. I ove godine radimo svoju uobičajenu rutu. Baza nam je u Sloveniji, blizu granice, pa obilazimo i Italiju i Austriju. Shvatio sam da nam planina pruža više mogućnosti za aktivnosti nego more. I u planini se možeš kupati; ima predivnih i toplih jezera. Možeš i planinariti, mnogo hodati, biciklirati, iznajmiti kajak, a na nekim mjestima postoji čak i ljetno sanjkanje. To je odlično za klince, poput lunaparka u prirodi. Priroda je predivna. To su praznici za oči; bude prizora koje je teško doživjeti na moru, pogotovo u špici turističke sezone.
Nema te masovnosti, iako i u planinama bude ljudi. Austrija, recimo, više profitira od ljetnog nego od zimskog turizma, ali nigdje nije velika gužva. Odlična je i hrana, a zrak je svjež i ljepše se spava. Sve je ugodnije, nema one znojne vrućine. Imam i nekoliko mjesta u Hrvatskoj na koja obožavam otići, a toliko su predivna da ih sebično želim zadržati za sebe. Doći do njih zahtijeva malo truda.
Takva mjesta u Hrvatskoj najmanje poznaju oni koji najviše pričaju o ljubavi prema Hrvatskoj. Ali, evo, istaknuo bih barem jedno od njih - izvor rijeke Sunčice, koji je nadomak Zagreba, a radi se o potpuno neisfuranom mjestu. Iako sam više kopneni tip, volim kvalitetno provesti i vrijeme na moru. Tako, recimo, krajem kolovoza planiram oplivati šest ili sedam otoka oko Murtera. Krenut ću u zoru, plivati do svakog otoka, prehodati ga pa opet plivati. Kombinacija trekkinga i plivanja. Aktivni je odmor moj idealni odmor.
Asim Ugljen, glumac
“Život bez kajaka na Mrežnici ne mogu niti zamisliti”
Cijeli sam život na Mrežnici, tamo imamo kuću u kojoj provedem doslovno cijelo ljeto. Svaki dan se vesla, imamo nekoliko kajaka. Prema mojem mišljenju, prednosti rijeke naspram mora su brojne - u šumi sam, a ne u kamenjaru, nema turista, klima je bolja, a voda nije slana, kristalno je čista i pitka. Iz Zagreba mi do Mrežnice treba 45 minuta, a do mora, do Brača, gdje također imam kuću, šest sati. Na Braču je hrpa ljudi, što naših, što iz regije. Uvijek te netko prepozna i puno je teže u miru popiti kavu. Ovdje mi je kuća doslovno usred šume, nema nikoga, a točno ispred kuće imamo slap, tako da se odmah tu možemo i kupati. Ne moramo čak ni do klasičnih kupališta. Ovdje je ljepše nego bilo gdje dalje.
Ivana Banfić, pjevačica
Sve u kući u Staroj Drenčini je reciklirano
Ivana Banfić je napravila i korak dalje u zbližavanju s prirodom, pa se kompletno preselila u Staru Drenčinu, odmah do rijeke Kupe, a od toga je napravila i biznis. Ona i njezin suprug sami su od prirodnih materijala izgradili svoj novi dom. Pomagali su im susjedi i prijatelji, a obznanila je da su apsolutno sve predmete koje su upotrijebili reciklirali, s iznimkom boja i lakova koje su koristili za svoj, većinom od drveta izrađeni dom. Banfić sama uzgaja organsko voće i povrće, a, kako joj je vrlo važna i fizička aktivnost, u svojem domu organizira i vikend retreatove koji uključuju vježbu, meditaciju i zdravu prehranu.
---------------------------------------
4 ideje Jutarnjeg za jednodnevne izlete jeftinije od sto kuna
Vesela livada - Mrežnica
Novo u ponudi između nekoliko tematskih vlakova agencije Fun Factory je Piknik vlak, koji tijekom ljeta svake subote i nedjelje vozi na tzv. Veselu livadu u mjestu Belavići, nešto iza Karlovca, koja je dio vrlo popularne Mrežničke rivijere.
Vesela livada dobila je ime prema istoimenom šarmantno uređenom ugostiteljskom objektu koji je tamo, a koji ima sve što vam je potrebno da vam ugodno prođe vrijeme, i to po pristupačnim cijenama - kava 9 kuna, pola litre piva od 14 (a u ponudi su i neki craftovi), cheeseburger 33 kune, krumpirove pole 15, a tortilja 27. Ako vam je, pak, draže da se sami pobrinete za svoj ručak, i to je izvedivo jer postoji roštilj.
Ovaj dio kristalno čiste Mrežnice smješten je uz Otok ljubavi, koji možete okružiti kanuom (30 kuna sat). U Piknik vlaku, koji kreće iz Zagreba prema destinaciji nešto nakon 8 ujutro, možete popiti kavu (ili nešto drugo) jer ima šank, a u jednom je vagonu u oba smjera i DJ. Povratak za Zagreb je oko 17 sati (ali računajte na to kako postoji vjerojatnost da će vam trebati i više vremena jer HŽ-ovi vlakovi nerijetko zakasne).
Ozalj - Kupa
Ako želite bijeg u kojem ćete spojiti idiličnu prirodu s mogućnošću kulturnog uzdizanja, Ozalj je idealan odabir. Tu je ozaljski Zavičajni muzej, smješten u starom gradu, odnosno nekadašnjem dvorcu obitelji Frankopan i Zrinski. Osim što možete pregledati muzej (ulaznica 10 kuna), dozvoljen je i obilazak cijelog dvorca, Od kultnih zdanja, tu je i poznata Munjara, prva hidroelektrana u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Kupati se možete u rijeci Kupi, a bilo tko koga sretnete, znat će vas uputiti kako da dođete do plaže. Ozalj je idealan i ako ste biciklistički tip. Jedino što valja imati na umu jest to da u gradu ne postoji nijedan restoran do kojeg možete doći pješke, tako da se valja unaprijed pripremiti.
Foginovo kupalište, Karlovac - Korana
Karlovac je jedini grad koji se može pohvaliti službenim riječnim kupalištem registriranim pri Lučkoj kapetaniji, i to je upravo Foginovo kupalište. Nalazi se u samome centru Karlovca, a uređeno je još od 30-ih godina prošloga stoljeća. Zanimljiva je informacija da je upravo to kupalište bilo razlog zbog kojeg je uvedena linija vlakom Zagreb -Karlovac. Održavaju se razni turniri ili, primjerice, satovi zumbe, a nudi se i odbojka na pijesku, trčanje, bicikliranje, košarka, vježbanje u vodi i ostali (besplatni) sadržaji. Od drugih karlovačkih atrakcija, možete posjetiti još jednu, također smještenu na Korani - slatkovodni muzej Aquatika.
Jezero Sabljaci - Ogulin
Lokalci ovo mjesto nazivaju ogulinskim morem, a radi se o jedanaestom jezeru prema veličini u Hrvatskoj (dugo je oko pet kilometara). Najbolje u vezi s ovim kupalištem je to što nije previše popularno, tako da ga preporučujemo ako želite apsolutni mir,Ono što je Slava Raškaj Ozlju, to je Ivana Brlić Mažuranić Ogulinu, a Ivana ovdje ima i Ivaninu kuću bajke, edukacijski centar otvoren 2013., koji slavi bajke i bajkovito stvaralaštvo.
Komentari (0)
Komentiraj