Švedski znanstvenici zaključili su kako se na temelju fotografije lica u više od 80 posto slučajeva može utvrditi je li neka osoba bolesna ili nije.
Ljudima, čini se, prilično dobro polazi za rukom pogoditi je li neka osoba bolesna i treba li je zaobilaziti, zaključili su švedski znanstvenici na temelju istraživanja u kojemu su ispitanicima davali fotografije pojedinaca s pitanjem misle li da je ta osoba bolesna.
Suočeni s fotografijama bolesnih i zdravih ljudi, ispitanici su s 81-postotnom točnošću izdvojili bolesne osobe, objavio je tim švedskog instituta Karolinska u Stockholm.
Tim predvođen neuroznanstvenikom Johnom Axelssonom zarazio je dobrovoljce bakterijom koli, koja izaziva upalni odgovor, dok je kontrolna skupina dobila placebo injekciju.
Dva sata nakon injekcije dobrovoljci su fotografirani i potom su slike pokazane sudionicima istraživanja.
Znanstvenike je zanimalo i koja su specifična obilježja pomogla ispitanicima da odrede jesu li osobe na fotografijama bolesne ili zdrave.
U drugom krugu istraživanja fokusirali su se na vizualne simptome bolesti na licu.
To je uključivalo blijede usnice i ten, sjajnu ili prošaranu kožu, spuštene kutove usana i otečene ili crvene oči. S iznimkom sjajne ili prošarane kože, svi su ispitanici naveli preostale faktore kao one na temelju kojih su prepoznali bolesne na fotografijama.
Znanstvenici u radu objavljenom u stručnom časopisu Proceedings of the British Royal Society B upozorili su kako oslanjanje samo na vizualnu analizu može biti pogrešno.
Primjerice, lica tužnih ili umornih osoba mogu biti zamijenjena za bolesna.
Taj fenomen koincidira s drugim studijama koje sugeriraju da se u društvu često izbjegavaju umorne osobe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....