ZAUZIMA AGRESIVNIJI STAV

Bidenov zaokret u politici prema Big Techu: Oštru kritičarku internetskih divova postavlja na visoku poziciju

Joe Biden
 Mandel Ngan/AFP
Prije par dana, Biden je angažirao Tima Wua, protumonopolskog aktivista, kao ekonomskog savjetnika Bijele kuće

Nakon što je zaposlio protumonopolskog aktivista za savjetnika Bijele kuće, američki predsjednik Joe Biden odlučio je nominirati najveću kritičarku Big Techa u Saveznu trgovinsku komisiju (FTC).

Kako saznaje Politico, Biden planira predložiti Linu Khan (32), pravnu stručnjakinju koja je poznata kao oštra kritičarka internetskih platformi.

FBI trenutačno provodi posljednje provjere prije nego što će ju Biden službeno nominirati u FTC gdje bi trebala nadzirati privatnost, sigurnost podataka i provedbu protumonopolskih mjera. Khan će biti jedna od troje demokratskih povjerenika u Komisiji, ujedno i najmlađa povjerenica FTC-a ikad.

Khan radi kao izvanredna profesorica prava na Sveučilištu Columbia, a prije toga radila je kao savjetnica u Pododboru za antitrustovsko, trgovačko i upravno pravo Zastupničkog doma gdje je pomagala povjerenstvu u istrazi protiv Googlea.

Prije par dana, Biden je angažirao Tima Wua, protumonopolskog aktivista, kao ekonomskog savjetnika Bijele kuće. Wu radi u odjelu za tehnologiju Nacionalnog ekonomskog vijeća. Poznat je kao "otac" kovanice "neutralnost mreže" i autor knjige „Prokletstvo veličine: Antitrust u novom pozlaćenom dobu”.

Okupljanjem oko sebe ljudi koji se protive širenju internetskih divova, signal je kako će Biden zauzeti agresivniji stav prema Facebooku, Googleu i Amazonu, koji su već dulje vrijeme tema rasprave zastupnika s obje strane spektra.

Demokrati optužuju platforme da umanjuju konkurenciju na tržištu i šire dezinformacije, a republikanci ih prozivaju za cenzuru konzervativnih stajališta.

Dolazak Khan i Wu sugerira zaokret u Bidenovoj politici prema velikim internetskim kompanijama. Za razliku od Baracka Obame koji je stvorio svojevrsni savez između demokratske stranke i Big Techa, Biden ovime daje naslutiti kako planira oštrije regulirati divove.

Tehnološka industrija našla se pod lupom nakon što je bivši predsjednik Donald Trump optužio Twitter za kršenje prava na slobodu zato što je platforma dodala oznaku za provjeru činjenica na njegove tweetove.

Prošlog svibnja, Trump je potpisao izvršnu naredbu kojom se poziva na ukidanje sekcije 230, koja nudi pravnu zaštitu tehnološkim divovima.

"Kao predsjednik, jasno sam izrazio svoju predanost slobodnoj i otvorenoj raspravi na internetu. Takva je rasprava jednako važna na mreži kao i na našim sveučilištima, u našim tvrtkama, u našim novinama i u našim domovima", stoji u izvršnom nalogu, "U zemlji koja već dugo njeguje slobodu izražavanja, ne možemo dopustiti ograničenom broju platformi da ručno odaberu govor kojem Amerikanci mogu pristupiti i prenositi ga na internetu."

Međutim, stručnjaci za pravnu i tehnološku politiku rekli su za Business Insider da je izvršna naredba uglavnom simbolična i potpuno pogrešna od samih početaka.

"Ustav ne funkcionira tako", rekla je Ashkhen Kazaryan iz think tanka TechFreedom, "Prvi amandman štiti Twitter od Trumpa. Ne štiti Trumpa od Twittera."

U međuvremenu je u listopadu Ministarstvo pravosuđa pod Trumpovom administracijom pokrenulo značajnu protumonopolsku tužbu protiv Googlea optužujući ga da je osakatio konkurenciju sklapanjem ekskluzivnih poslovnih ugovora. Dva mjeseca kasnije, 10 američkih država - Texas, Arkansas, Idaho, Indiana, Kentucky, Mississippi, Missouri, Sjeverna Dakota, Južna Dakota i Utah - podnijelo je još jednu protumonopolsku tužbu protiv Googlea zbog njegove prakse oglašavanja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 22:35