Nekoliko osnovnih stvari o iPhoneu 8: postoji, skup je, zbilja je fenomenalan, i ne treba ga kupiti.
Appleova odluka da uz nadolazeći i po svemu ultrasuvremeni iPhone X izbaci i iPhone 8, koji je dizajnerski praktički identičan modelu 6 iz 2014. godine, možda jest legitimna iz njihove perspektive, jer vjerojatno nisu imali izbora. Ali, to bi bilo kao da Mercedes objavi da uz novu, supermodernu S klasu od ugljičnih vlakana i s motorom na vodik, na tržište dolazi još jedna S klasa, s istim motorom, ali s čeličnom karoserijom iz ‘78 godine. Bi li itko razuman kupio taj auto? Upravo tako.
Kineske kopije
S druge strane, ako ih pogledamo izvan konteksta, ako ih procjenjujemo samo po zaslugama i zaboravimo na iPhone X, osmica je sjajan telefon. To što je dizajn već pomalo umoran ne znači da je riječ o ružnim telefonima, dapače. Nisu ih uzalud iskopirali deseci kineskih kompanija. Povratak staklu umjesto aluminija pokazao se kao pun pogodak. Čim primite u ruku iPhone 8 i 8 Plus (koje su Jutarnjem na testiranje ustupili HG Spot i VIP), jasno je da je riječ o vrhunskim, premium proizvodima. Ne postoji proizvođač koji tako dobro izvodi spoj stakla i metala, sljubljeni su savršeno, pa u ruci osmica djeluje kao da je izdjeljana iz jednog komada. Sve ostalo je identično, golemi čelo i brada te bridovi oko zaslona u današnje vrijeme zbilja pomalo strše. Model Plus pritom je i dalje jednako nezgrapan za držanje, realno prevelik za dijagonalu zaslona od 5,5 inča.
Zaslon je ostao isti, ali skoro. I dalje je to Retina zaslon u IPS LCD tehnologiji, manje oštar od većine konkurenata na tržištu, ali je zato dodana Appleova tehnologija True Tone. To znači da telefon automatski prilagođava tonalitet ambijentalnom osvjetljenju, što bi u teoriji trebalo pružiti bolji prikaz. Moram priznati da sam vrlo brzo ugasio tu opciju, jer mi je više smetala nego koristila. Prečesto se u mom slučaju True Tone svodio na to da iPhone jednostavno smanji količinu plave boje pa je zaslon bio prežut. Appleov LCD inače je jedan od boljih, vrlo svijetao (625 nita), vidljiv i na jarkom suncu i iz svih kuteva, s nenadmašnom reprodukcijom boje. Naravno, model Plus ima veći i oštriji zaslon, s Full HD rezolucijom.
Novi Appleov procesor A11 Bionic je čudo. U radu je zbilja neviđeno brz, uglađen i nepopustljiv. Čini se da je i ekonomičan, jer baterija na osmici nikad nije okončala dan bez najmanje 25 posto kapaciteta, bez obzira na opterećenje, a 8 Plus je u par navrata dogurao i do dva dana. Na Appleov softver ne treba trošiti riječi, oni koji ga vole koristiti bit će prezadovoljni. Staklena pozadina je, napokon, omogućila bežično punjenje na iPhoneu, a stereo zvučnici sada su još glasniji.
Kamera je doživjela veliki iskorak, posebice na 8 Plus. Premda je i na regularnoj osmici kamera senzacionalna, ona na 8 Plus je skoro pa perfektna. Dvostruka kamera sa 2X uvećanjem i portretnim načinom snimanja te s popularnim “bokeh” efektom filigranski izvlači svaki detalj iz svega što se fotografira. Iako je reprodukcija boja majstorska, ponekad se zna dogoditi da ih malčice prezasiti, a pri zumiranju zna izgubiti oštrinu. To se, međutim, događa samo u ekstremnim situacijama, u 99 posto slučajeva rezultat je impresivan. Opcija Studio Light, kod koje se softverski mijenja rasvjeta pri snimanju portreta, još djeluje kao gimmick.
Što odabrati?
Sve u svemu, iPhone 8 i 8 Plus beskrajno su dobri telefoni, ali znajući da će vrlo brzo doći iPhone X s AMOLED zaslonom od ruba do ruba i još boljom kamerom, teško ih je preporučiti. Da, možda stoje manje od X-a, ali ako je netko već spreman dati 6659 kuna za iPhone 8, odnosno 7589 kuna za iPhone 8 Plus (koliko stoje sa 64 GB memorije), vjerojatno bi bilo bolje ili zagrabiti još dublje u džep i skupiti tih 9 do 10 tisuća (koliko bi mogao stajati iPhone X) ili jednostavno otići kod nekog od konkurenata, gdje se može, realno, dobiti jednaka ili viša vrijednost za manje novca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....