OPA!

Obožavateljima satova ispale oči dok su gledali obraćanje Zuckerberga, na ruci ima ‘zvijer‘ vrijednu 900.000 eura!

Mark Zuckerberg i njegov novi sat Greubel Forsey Hand Made 1

 Greubel Forsey I Meta/
Posjeduje i sveti gral horologije u očima mnogih: Patek Philippe Grand Complications 5236P

Što čovjek može reći Marku Zuckerbergu nakon što je u videu kojim proglašava ukidanje "fact checkera" na Facebooku i Instagramu na ruci imao sat koji košta 900.000 dolara osim - svaka čast, majstore.

Točnije, to je ono što mu se može reći iz perspektive obožavatelja satova, pošto kao ekstremno bogat čovjek nije kupio neki gromko šljašteći i predvidljiv sat, nego remek-djelo kao što je Greubel Forsey Hand Made 1. Ono što bi mu se moglo reći iz perspektive običnog čovjeka, a pogotovo iz perspektive nebrojenih ljudi na koje će ova njegova odluka negativno utjecati, možda je bolje prešutjeti.

Vratimo se stoga radije satu. Ako nikada niste čuli za Greubel Forsey, nemojte biti tužni. Rijetko tko zna za brend čiji najmanje skup sat košta 131.000 dolara, i to ako se kupuje polovan.

Najmanje skup novi sat bio bi titanijski model GMT Balancier Convexe, taj je oko 260.000 dolara i rijetko je jeftin sat u njihovom katalogu. Ostali se radije kreću negdje oko 400 do 500 tisuća dolara.

image

Greubel Forsey Hand Made 1

Greubel Forsey/

Status jednog od najskupljih brendova na planetu Greubel Forsey zaslužio je i time što su u svojih prvih 20 godina postojanja napravili samo 3000 satova, što je količina koju Patek Philippe napravi svakih 20-ak dana, a Rolex svakih cirka 17 sati. Greubel Forsey se etablirao na sceni kao pripadnik superelitnog trijumvirata neovisnih horologa, uz F.P. Journe i Richard Mille.

Mark Zuckerberg je pritom u katalogu takvog brenda - dakle jednog od najrjeđih i najskupljih na svijetu - odabrao najrjeđi i najskuplji model. Handmade 1 je gotovo u potpunosti (preciznije 95 posto) izrađen ručno i za njega je potrebno 6000 radnih sati, što je jednako tome da jedan majstor urar radi tri godine.

Mehanizam ima 272 komponente, a kućište 36, i praktički svi su napravljeni od nule. Zbog toga se i izrađuje u samo dva ili tri primjerka godišnje.

image

Greubel Forsey Hand Made 1 mehanizam

Greubel Forsey/

Cijena od 900.000 dolara za Hand Made 1 je stoga više kao preporuka nego što je fiksna. U praksi se prodaje za veće iznose, a s protokom vremena ne gubi na vrijednosti, nego mu cijena raste. Ljubitelji satova brzo će shvatiti zbog čega toliko košta kada pogledaju fotografije.

Prije svega tu je tourbillon, regulacijski mehanizam koji poništava efekt gravitacije na preciznost sata, koji je svojevrsni zaštitni znak brenda. Potom valja zamijetiti minuciozno ukrašen mehanizam s takozvanim “gratté main” uzorkom, kao i ručno izbrušene rubove ploča te kazaljke i vijke koji su plavu boju dobili ne zbog farbanja, nego paljenjem u vatri.

Kućište je od bijelog 18-karatnog zlata, a u dnu svakog sata ne piše tradicionalno "Swiss Made", nego "Hand Made". Završna obrada je zbilja maestralna i besprijekorna.

Mark Zuckerberg nije neko oličenje "modne žrtve", ali čini se da je počeo cijeniti dobre satove. Nedavno je nastao viralni video u kojemu na vjenčanju Ananta Ambanija i Radikhe Merchant Zuckerberg s divljenjem gleda sat mladoženje, koji je inače najmlađi sin najbogatijeg Azijca.

Ambani je na zglobu imao Richard Mille RM 30-01, sat koji košta lijepih milijun dolara (bez poreza).

image

Richard Mille RM 30-01

Richard Mille/

Tom prilikom, prije 10 mjeseci, Zuckerberg se može vidjeti u videu rekao govori da "nikada nisam želio nabaviti sat, ali satovi su cool" i čini se da je tada odlučio stvoriti svoju kolekciju. S njegovim bogatstvom to nije nikakav problem, ali ono što se u takvim situacijama često dogodi jest da beskonačan budžet donese stravične odabire.

image

De Bethune DB25 Starry Varius

De Bethune/

Na Zuckerbergovom zglobu dosad smo imali priliku vidjeti iznimnu kolekciju: De Bethune DB25 Starry Varius (oko 95.000 dolara) i F.P. Journe Chronomètre Souverain Havana (36.000 švicarskih franaka), zatim F.P. Journe Centigraphe Sport Aluminium (50-ak tisuća franaka, ali mu cijena raste s vremenom) te Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Kingsman Knife Watch (oko 30.000 dolara).

image

F.P. Journe Chronomètre Souverain Havana

F.p. Journe/
image

F.P. Journe Centigraphe Sport Aluminium

F.p. Journe/
image

Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Kingsman Knife Watch

Jaeger-lecoultre/

Šef Mete očito ima dobrog savjetnika ili se sam kvalitetno educirao o satovima, pa odnedavno posjeduje i sveti gral horologije u očima mnogih: Patek Philippe Grand Complications 5236P, platinasti sat s vječnim kalendarom koji košta 141.000 dolara.

image

Patek Philippe Grand Complications 5236P

Patek Philippe/

Inače, marka Greubel Forsey nastala je 1999. godine, kada su horolozi Robert Greubel i Stephen Forsey počeli kreirati vlastite satove nakon što su proveli niz godina u studiju Renaud & Papi. Riječ je o jednom od najuglednijih tvoraca mehanizama za satove, koji je jedan od dobavljača za, recimo, Audemars Piguet.

Godine 2001. su osnovali Complitime, tvrtku specijaliziranu za izradu satnih mehanizama s komplikacijama (komplikacija je svaka funkcija sata iznad samog pokazivanja vremena - dakle datum, kronograf i tako dalje), a potom je krenula njihova priča izradom satova pod vlastitim brendom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 19:51