Nekoliko zaposlenika Facebooka dalo je otkaz u znak prosvjeda jer tvrtka razvija programe za cenzuru kako bi se probili u Kinu. Facebook je zabranjen u Kini, kineske vlasti priječe pristup desecima društvenih mreža i nepoćudnih siteova. Kako bi ipak ušli na to golemo tržište, Facebook je spreman udovoljiti kineskim vlastima i omogućiti cenzuru, objavio je New York Times.
Program koji tvrtka razvija omogućio bi filtriranje sadržaja koji mogu doći do korisnika te lakše otkrivanje onih korisnika koji šire nepoćudne informacije. Ako to dopustimo Kinezima, uskoro će to tražiti i druge zemlje, upozoravaju nezadovoljnici u kompaniji Marka Zuckerberga. Američki mediji prenose da je Kina zabranila Facebook 2009., ne dopušta Twitter, Google, YouTube, Snapchat i Instagram, blokirala je desetke pornografskih i drugih stranica. Facebook nije niti potvrdio, niti demantirao vijest NYT-a. U priopćenju su samo naveli kako su davno rekli da su zainteresirani za Kinu te ulažu vrijeme kako bi je razumjeli i više naučili o njoj.
Kinezi nisu oduševljeni vijestima o ambicioznim planovima Marka Zuckerberga. Korisnici kineskih društvenih mreža masovno kritiziraju vijest, prenio je britanski BBC. Mnogi ne žele cenzuriranu verziju društvene mreže, drugi komentiraju kako bi radije htjeli Twitter. “Facebook je ionako prekompliciran za korištenje, nije tako dobar kao Weibo”, napisao je jedan korisnik.
Principijelni ljudi
Vijest da je Facebook spreman na cenzuru samo da bi ušao na kinesko tržište razbjesnila je internet aktiviste. Ipak, pozdravili su činjenicu da je vijest procurila zahvaljujući nezadovoljnima u samoj tvrtki. “Lijepo je znati da tamo još uvijek rade neki principijelni ljudi”, rekla je Eva Galperin iz Electronic Frontier Foundationa za BBC. Mark Zuckerberg se na sve načine pokušavao umiliti Kinezima, više je puta putovao u tu zemlju, slikao se s kineskim liderom Xijem Jinpingom, čak je objavio da uči mandarinski.
Nepoćudne objave
U ožujku je o mogućem ulasku Facebooka u Kinu razgovarao s Liuom Yunshanom, kineskim šefom propagande, a NYT je objavio kako je Zuckerberg ovoga ljeta rekao svom timu da je bolje da je Facebook prisutan u Kini u okljaštrenom obliku, nego da ga uopće nema. Facebook ima 1,8 milijardi aktivnih korisnika, a od 1,3 milijarde Kineza njih 800 milijuna koristi internet. The Times piše da je Facebook već uklanjao nepoćudne objave u zemljama poput Rusije, Pakistana i Turske, ali sad razvija program koji bi spriječio da se takve vijesti uopće pojave na zidu korisnika. Zuckerberg je nedavno izjavio da razvijaju program kako bi spriječili širenje lažnih vijesti, no sad ispada da im je ustvari cilj cenzura interneta po ukusu kineskih vlasti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....