ZAGREB - Samoubojstvo Guntera Sachsa mnoge koji su ga poznavali nije iznenadilo. U svojoj kući Gstaadu u Švicarskoj, ubio se pucnjem u glavu. Prije toga napisao je priopćenje za javnost koje su njegova treća supruga, Šveđanka Mirja Larsson i dvojica sinova, pročitali na njegov zahtjev.
U priopćenju stoji da nije htio živjeti “s beznadnom bolešću A” koja mu je uništavala memoriju i sposobnost komuniciranja. “Uvijek sam prihvaćao velike izazove”, poručio je Sachs. “Gubitak mentalne kontrole nad životom bilo bi nedostojanstveno stanje, kojem sam se odlučio usprotiviti. Takva prijetnja uvijek mi je bila jedini kriterij za okončanje vlastitog života.”
Izvorni playboy
Ako je postojao izvorni playboy, bio je to Gunter. Bio je muškarac iz snova 60-ih, kada su ga poslovna vještina i milijarde nasljedstva s juga Njemačke katapultirale u vrh svjetskog jet-seta. Njegov glamurozni životni stil tabloidi su gutali, posebno nezasitni bili su u Njemačkoj, gdje je Sachs često bio jedini medij ludih šezdesetih u zemlji uniženoj ratom i poratnom podjelom.
Gunter Sachs rodio se velikoj obitelji industrijalaca. Djed mu je bio Adam Opel, osnivač Opela i vladar njemačke automobilske industrije. Studirao je matematiku i ekonomiju, što nikad nije umanjilo njegov notorni interes za astrologiju. Godine 1955. osnovao je institut koji je imao zadatak istraživati povezanost položaja planeta i ljudskog karaktera. Objavio je i knjigu “Dosje astrologija” u kojoj pokušava statistički dokazati točnost astroloških predviđanja. Prihode od prodaje uplatio je u humanitarnu zakladu svoje supruge Anne-Marie Faure.
Gunterov prvi život prestao je 1958. smrću Anne-Marie. Umrla je na operaciji na koju su je doveli nakon teške prometne nesreće. Uzrok smrti bila je greška anesteziologa. Njihov sin Rolf imao je dvije godine. Onda se iste godine ubio Gunterov otac Wilhelm, bivši član nacističke stranke i počasni časnik SS-a, pucao si je u glavu u lovačkoj kolibi na obiteljskom imanju. Nekoliko godina kasnije, Gunter je pojam bonvivana otjerao u krajnost.
Nenadmašan u seksu
Hvalio se “da nije radio ni dana u svom životu”. Bio je kompliciran muškarac, veliki gentleman. Legende su se pričale o njegovu kapacitetu za tulumarenje, seks i uživanje svih vrsta. Sachsova volja za životom bila je nenadmašna. Živio je u Švicarskoj, Americi, Francuskoj, Engleskoj, Koruškoj, Tirolu, uvijek uz naljepšu ženu na svijetu. Godine 1962. to je bila bivša iranska kraljica Soraya.
Nakon nje, gotovo sve seksi starlete, a onda je 1966. upoznao naljepšu od svih, Brigitte Bardot. Samo par sati nakon što su se prvi put sreli, Gunter je unajmio helikopter da zaspe njezinu kuću u južnoj Francuskoj stotinama ruža. “Nije baš da ti muškarac svaki dan baci tonu ruža u dvorište”, napisala je kasnije Brigitte. Nekoliko tjedna kasnije, njihovo vjenčanje u Las Vegasu bilo je vjenčanje godine. Trajalo je osam minuta. Prvu bračnu noć proveli su na kauču, u kući suca koji ih je vjenčao, a idućeg jutra odletjeli na medeni mjesec na Tahiti. Bile su to strastvene tri godine koje su među ostalim odredile i to što smo vjerojatno naljepšu ljubavnu pjesmu na svijetu, “Je t’aime” Sergea Gainsbourga, prvi put čuli tek 1969.
Gainsbourg je pjesmu napisao za Brigitte, jer je ona na jednom partyju u zimi 1967. zatražila da napravi naljepšu ljubavnu pjesmu. Iste noći nastale su “Je t’aime” i “Bonnie and Clyde”.
Serge je pred zoru odvukao Brigitte u jedan pariški studio da otpjeva “Je t’aime”. Snimali su je zajedno u uskoj staklenoj kabini. Tehničar William Flageollet koji je bio u studiju tvrdio je kasnije da je bilo “žestokog petinga”.
Gunter Sachs pobjesnio je kad je doznao i zaprijetio Gainsbourgu da će loše proći ako ne povuče singl. Gainsbourg je odbio, tvrdeći da je glazba sama po sebi čista, a da on ne može odgovarati za značenja koje joj drugi pripisuju. Povukao je ploču tek kad ga je zamolila Bardot. Kasnih 80-ih Serge i Brigitte snimili su zafrkantsku verziju pjesme koju su nazvali “Moi non plus” (“Ni ja tebe”), ali publika u Americi i Engleskoj nije shvatila štos pa je pjesma prošla osrednje.
Nestala je zabava
Brak Guntera Sachsa i Brigitte Bardot trajao je svega tri godine. Ostale su slike savršenog života dvoje savršenih ljudi. Guntera je kasnije pogodila još jedna velika nesreća, njegova brata Ernsta Wilehlma 1977. je ubila lavina.
U kasnijoj fazi života sve se više okretao umjetnosti, bio je izvrstan fotograf i autor nekoliko dokumentaraca, do kraja je njegovao prijateljstva sa Salvadorom Dalijem i Andyjem Warholom koji ga je svojedobno naslikao kao ikonu svoga doba, isto kao Marilyn i Elizabeth Taylor.
Publika je voljela Sachsove nadrealne fotografije i kompleksne ženske aktove. Na njegovu retrospektivu “The art is feminine” postavljenu u Leipziškom muzeju lijepih umjetnosti prije tri godine, došlo je 54 tisuće ljudi. Ljepota je Sachsu bila sve - ljepota lica, tijela, srca ili života. “Na svijetu je bilo samo 12 playboya, ne više”, rekao je Sachs u intervjuu koji je dao u 66. godini. “Bili su šarmantni, govorili jezike i bili fini prema ženama. Danas je većina zabave nestala.” Sa Sachsom je nestao i veći dio tog fantastičnog doba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....