Zagrebačko dijabetičko društvo optužilo je u srijedu Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) za udar na oboljele od šećerne bolesti jer im namjerava uvesti nadoplatu od 450 kuna mjesečno za terapiju GLP-1 injekcijama, koje pomažu u kontroli dijabetesa tipa 2.
Najava nadoplate objavljena je na stranicama HZZO-a uoči Svjetskog dana dijabetesa, pa je možemo smatrati prigodnom "HZZO-vom čestitkom" svojim korisnicima u vrijeme kada udruge pokušavaju ukazati na dijabetes kao rastući javno-zdravstveni i ekonomski problem, ističe se u priopćenju Društva.
U priopćenju se upućuje na pismo koje je ministru zdravlja Siniši Vargi uputilo Hrvatsko društvo za dijabetes i bolesti metabolizima Hrvatskog liječničkog zbora, u kojem struka ističe kako bi donošenje odluke o nadoplati praktički onemogućilo liječenje GLP-1 injekcijama, čime bi hrvatski pacijenti bili dovedeni u znatno nepovoljniju situaciju nego dosad.
Dijabetes tipa 2, navodi se, uglavnom je prisutan kod starijih osoba, a manjem broju pacijenata GLP-1 injekcije pomažu u smanjenju težine, kontroli šećera, sniženju srčanožilnog rizika i poboljšanju lipidnog profila.
U Zagrebačkom dijabetičkom društvu tvrde da se do iznosa nadoplate od oko 450 kuna došlo tako da se cijena injekcije usporedila s vrlo jeftinim tabletama, pa smatraju neutemeljenim da razliku u cijeni plaćaju pacijenti iz svojeg džepa.
Pojašnjavaju kako su pakiranja lijekova skupine GLP-1 zbog više cijene uvrštena u Listu lijekova za ograničen broj osoba oboljelih od dijabetesa tipa 2 kod kojih je takva terapija najpotrebnija jer na njih ne djeluju jeftiniji lijekovi. Moguća odluka HZZO-a o nadoplati tako bi mogla pogoditi nekoliko tisuća pacijenata koji trenutno uzimaju GLP-1 analoge.
"Uvođenjem prakse da se kvalitetniji i skuplji lijekovi uspoređuju s najjeftinijima, k tome različitog djelovanja, dovest će na kraju do astronomskih nadoplata za pacijente ili potpune nemogućnosti da pacijenti uopće dođu do kvalitetnijih lijekova", tvrdi Društvo.
To pokazuje da se uštede koje HZZO najavljuje ostvaruju tamo gdje se ne bi smjelo štedjeti - preko leđa pacijenata, koji su glavna svrha postojanja hrvatskog zdravstvenog sustava i glavni razlog hrvatskih izdvajanja za zdravstvo, optužuje Zagrebačko dijabetičko društvo.
Iz HZZO-a odgovaraju kako ne mogu ništa komentirati dok je u tijeku postupak javnog nadmetanja za utvrđivanje cijena lijekova, koji se provodi u skladu s odredbama Pravilnika o mjerilima i načinu za određivanje cijena lijekova na veliko.
HZZO ističe da nositelji odobrenja imaju informacije o mogućnosti, načinu i rokovima žalbe, koje će se rješavati u najboljem interesu osiguranika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....