Nakon svakodnevnog višesatnog sjedenja za kompjutorom nije čudno ako u njima osjećate neugodno žarenje, peckanje i pijesak. Danas gotovo i nema osobe koja svakoga dana više ili manje sati ne sjedi pred računalom, od djece koja satima igraju igrice do zaposlenih koji su na njega osuđeni zbog prirode posla koji obavljaju. Spomenute smetnje, doznajemo od mr. sc. Igora Petričeka, specijalista oftalmologa s Klinike za očne bolesti KBC Zagreb, nastaju zbog neprirodno dugog trajanja istog nepromijenjenog stanja za oko.
- Rad za računalom stvara nefiziološko stanje, ne zbog nekog posebnog i neželjenog patološkog učinka ekrana, nego prije svega zbog duljine rada pred njim. Kada bismo za računalom sjedili samo nekoliko minuta, a ne više sati, smetnji ne bi bilo - kaže mr. sc. Petriček.
Istraživanja u Japanu pokazala su da je 30 posto osoba sa smetnjama zbog računala imalo suho oko. Razlozi za to su smanjena učestalost treptanja i isparavanje suza. Naime, sekrecija suza (njihova količina) može biti dovoljna, ali se zbog smanjenog treptanja nedovoljno raspoređuju po oku. Prosječna osoba trepne 15 do 20 puta u minuti u normalnim uvjetima, no pri radu za kompjutorom učestalost treptanja smanji se peterostruko, što nakon više sati rada izaziva simptome suhog, rijetkim treptanjem nedovoljno vlaženog oka.
Vježba za oči
Kako biste spriječili simptome suhog oka, pokušajte se svakih 20 do 30 minuta opustiti i kratko gledati u daljinu te lagano dlanovima protrljajte oko. Osobama koje pate od problema suhog oka savjetuje se i masaža vjeđa toplim oblozima jer to stimulira lučenje masnog dijela suza koje se luče iz žlijezda u vjeđama. Masažu bi trebalo izvoditi dva do tri puta dnevno.
Suha koža - suhe oči
Ovaj je problem češći kod osoba sa suhom kožom lica jer one imaju slabije lučenje masne komponente suza iz vjeđa, a ona služi sprečavanju isparavanja suza s površine oka. Više se javlja u žena, čija je koža lica češće suha nego u muškarca, a simptom je posebno prisutan na vjetru ili suhom zraku.
- Suho oko ne može se izliječiti. Ne postoji lijek koji bi pojačao lučenje prirodnih suza. Rješenje su umjetne suze koje vlaže i podmazuju površinu oka. Potrebno ih je često ukapavati tijekom dana jer je vrijeme njihova djelovanja 20 do 30 minuta, što je relativno kratko. Umjetnim suzama pacijentu se smanjuju neugodne tegobe koje osjeća u oku, a također štite površinu oka od moguće infekcije.
Problem suhog oka ne uzrokuje nikakva infekcija niti alergija, pa se za ublažavanje tegoba ne smiju koristiti antibiotske ili vazokonstriktorne kapi niti kortikosteroidni pripravci jer oni mogu uzrokovati neželjene nuspojave poput iritacije oka - kaže mr. Petriček.
Ne zanemarujte probleme
Oči su naš izuzetno važan osjetilni organ, vode nas kroz život i bez dobrog vida svakodnevne su radnje ograničene. Oči su, međutim, i vrlo osjetljive. Problemi s vidom, kao što su dalekovidnost ili kratkovidnost, razlozi su posjeta liječniku oftalmologu koji će odrediti dioptriju i preporučiti naočale ili leće. No, uz te probleme drugi razlog posjeta oftalmologu su i upale oka. Iako su često bezazlene, mogu biti i opasne te na vid ostaviti trajne posljedice.
Upala površine oka je najčešći oblik upale, koja se ne širi u njegovu dubinu. Može biti riječi o upali spojnice oka (konjunktivitisu) ili upali vjeđa (blefaritisu). Mnogo su rjeđe upale oka koje zahvaćaju njegovu unutrašnjost, a one su i puno teže.
Oftalmologa obavezno treba posjetiti u slučaju da upala oka znatno smanji vidnu oštrinu ili ako je upala posljedica neke ozljede oka - ogrebotine, udarca u oko ili ulaska stranog tijela. Kada upala oka traje dulje od tri dana bez smirivanja te ako je praćena nekim drugim simptomima poput povišene tjelesne temperature i općeg lošeg stanja, također treba otići na liječnički pregled. Liječnika treba posjetiti i u slučaju bolnosti oka.
Upala vjeđa – blefaritis
Blefaritis je upala rubova vjeđa, a uzrokuje ju prirođena sklonost pojačanom lučenju masti iz žlijezda u vjeđama. Blefaritis izaziva neugodan osjećaj žarenja i pečenja rubova vjeđa, a manifestira se crvenilom te otečenim rubovima vjeđa. Osobe s upalom vjeđa osjećaju umor i težinu u očima, posebno nakon dulje vožnje, duljeg rada za računalom ili čitanja.
Blefaritis se prepoznaje vrlo jednostavno: pri laganom pritisku na rub vjeđa izlazi gust sekret. Da bi se smanjile smetnje, rubovi vjeđa se svakodnevno trebaju čistiti posebnim otopinama ili vlažnim kompresama. Moguće je to činiti i 25-postotnim dječjim šamponom, razrijeđenom destiliranom vodom (tri dijela vode na jedan dio šampona). Veći problem nastaje ako se začepljeni kanalići žlijezda inficiraju bakterijama što pojačava upalu vjeđa, a može buknuti i ječmenac. U tom slučaju potrebno je liječenje antibiotikom, a ponekad i kortikosteroidom, ali samo kratkotrajno i nikada dulje od sedam dana.
Češći u muškaraca
Osobe koje pate od blefaritisa najčešće imaju masnu kožu oko očiju. Buddući da je masna koža lica češća u muškaraca, jer se lučenje masti potencira hormonom testosteronom (muškarci ga imaju 17 puta više nego žene), blefaritis je češći u muškaraca.
Alergijski konjunktivitis
Najčešći oblik alergijskog konjunktivitisa je sezonski alergijski konjunktivitis. Javlja se uvijek u isto doba godine i uglavnom je povezan s cvatnjom nekih biljaka, poput ambrozije. Riječ je o alergijskom odgovoru spojnice na alergene iz okoline. Glavni simptom svih oblika alergijskih konjunktivitisa je svrbež, dok su sve druge smetnje, poput pečenja i žarenja, mnogo manje izražene.
Istovremeno, alergijski konjunktivitis prate i smetnje dišnog sustava i reakcije poput kihanja i šmrcanja. Cjelogodišnji alergijski konjunktivitis ima blaže simptome koji traju cijele godine i zbog svoje prirode teži je za pravilno dijagnosticiranje. Uzrokuje ga alergija na grinje, životinjsku dlaku i sl.
Za liječenje alergijskog konjunktivitisa koriste se kapi za oči - kombinirani lokalni pripravci antihistaminika i stabilizatora mastocita i nemaju neželjenih nuspojava. One vrlo brzo smanjuju alergijske smetnje, ali im je nedostatak što imaju relativno kratkotrajan učinak od samo nekoliko sati. Lokalni kortikosteroidni pripravci preporučuju se samo u težim oblicima alergije i samo na kratak period.
Virusni konjunktivitis
Virusna upala spojnice oka najčešći je oblik naglo nastalog crvenog oka. Izazivaju ga adenovirusi koji se šire zrakom i dodirom. Uz crvenilo i otok spojnice upaljenog oka, karakteristične su i izrazite krmelje, pa oko ujutro nakon buđenja može biti potpuno slijepljeno. Osjeća se i žarenje i pečenje, a ponekad i lagani svrbež. Nastaje obično u roku od dva do tri dana.
Virusni konjunktivitis najčešće počinje upalom jednog oka koja se potom proširi i na drugo. Ovisno o virulenciji uzročnika, upala može potrajati i dva do tri tjedna. U najvećem broju slučajeva prolazi bez ikakvih neželjenih posljedica.
Ovakva upala oka nije opasna i najčešće ne zahtijeva pregled oftalmologa već samo obiteljskog liječnika. Naime, virusna upala spojnice očna je viroza te se mora preboljeti baš kao i viroza dišnih puteva. Liječenje je usmjereno na smanjenje smetnji i sprečavanje bakterijske superinfekcije. Mogu pomoći umjetne suze jer podmazuju iritiranu površinu oka. No, nikako se ne smiju koristiti lokalni kortikosteroidni pripravci jer oni mogu biti potpuno kontraproduktivni. Možda će smanjiti subjektivne smetnje, ali će s druge strane prikriti neke druge moguće rijetke, no ozbiljnije vrste upala oka (npr. herpes), što može imati ozbiljne posljedice po vid.
Kod virusne upale spojnice oka vid nije oslabljen, a ako jest, radi se o težoj upali površine oka, najčešće upali rožnice (keratitisu) i potrebno je obavezno posjetiti oftalmologa. Keratitis se javlja u slučajevima jače virulencije uzročnika.
Bakterijski konjunktivitis
Bakterijska upala spojnice oka javlja se rjeđe nego virusna, a obolijevanju su sklonija djeca, stariji ljudi i osobe koje nose kontaktne leće. Može nastati i nakon nekih ozljeda oka. Po simptomima je vrlo sličan virusnom - javlja se peckanje, iritacija i osjećaj žuljanja u oku, a spojnica je crvena i otečena. Smetnje traju dva do tri tjedna. Bakterijski konjunktivitis karakterizira to što krmelje nisu toliko jake kao kod virusne upale.
Postoje međutim rijetki oblici bakterijske upale površine oka (spojnice i rožnice) koji su mnogo opasniji, a izazvani su bakterijama pseudomonasom, hemofilusom te nekim drugima. U tim slučajevima simptomi su vrlo burni. Može doći do zamućenja rožnice, naglog pogoršanja smetnji te zamućivanja vida.
U najvećem broju slučajeva za liječenje bakterijskog konjunktivitisa propisuju se antibiotske kapi i masti širokog spektra. Budući da se one propisuju i kod sumnje na virusnu upalu spojnice oka, pokrivaju oba moguća uzroka upale.
U slučaju teže upale mogu se na osnovi brisa spojnice i antibiograma propisati i druge vrste lokalnih i sistemnih antibiotika. Mogu se koristiti i umjetne suze, ali one ne liječe uzrok upale već samo smanjuju simptome. Također se ne preporučaju ni kortikosteroidni pripravci niti vazokonstriktorne kapi. Smanjit će subjektivne smetnje, ali neće djelovati na njihov uzrok.