Gledanje televizije tri ili više sati dnevno povećava rizik za prijevremenu smrt, navodi se u novoj studiji objavljenoj u časopisu Journal of American Heart Association.
Istraživači sa Sveučilišta Navarra u Pamploni u Španjolskoj prikupili su podatke od 13.284 zdravih diplomiranih studenata u Španjolskoj, prosječne dobi od 37 godina. Pratili su ih svake dvije godine tijekom osam godina i ispitivali ih o vremenu koji su proveli u vožnji automobilom, za računalom ili gledajući televiziju.
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
Na kraju promatranog razdoblja, 97 sudionika je umrlo, a znanstvenici su došli do nekih iznenađujućih zaključaka o povezanosti tih aktivnosti i rizika za preranu smrt.
-Uočili smo da oni koji su tijekom tog perioda u prosjeku gledali televiziju manje od jedan sat dnevno imaju vrlo nizak rizik za preranu smrt – kaže autor studije dr. Miguel Martinez-Gonzalez, profesor i predsjednik Odjela javnog zdravstva na Sveučilištu Navarra.
Međutim, oni koji su gledali televiziju više od tri sata dnevno prošli su puno gore – imaju više nego dvostruko veći rizik od prerane smrti u usporedbi sa sudionicima koji su gledali manje od jednog sata. Znanstvenici sumnjaju da je pretjerano boravljenje pred televizorom povezano s većim rizikom od smrti jer je to sjedilačka djelatnost.
-Smatramo da provođenje vremena za računalom ili u vožnji nije toliko sjedilačko jer se koristite mišići da se premjeste ruke, dolazi do mišićne napetosti i stresa. Ako radite za računalom ili vozite osjećate se odgovornima za ono što radite, a ako gledate televiziju nemate odgovornost za ono što se događa – kažu znanstvenici.
Osim toga, gledanje televizije je aktivnost koja lako izolira čovjeka, a prethodna istraživanja su pokazala da društvena izolacija može biti itekako dobar suradnik za preranu smrt.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....