PRLJAVI NOVAC

NA NOVČANICAMA OTKRIVENO NA TISUĆE BAKTERIJA Najviše je onih koje izazivaju akne

 Elvir Tabaković / CROPIX

U prilog tezi da je novac „prljav“ idu i rezultati najnovijeg istraživanja koji su pokazali da na papirnatom novcu živi iznenađujuće velik broj mikroba. Znanstvenici sa Sveučilišta u New Yorku su u prvoj studiji DNK na novčanicama dolara otkrili da je papirnati novac idealno sredstvo za razmjenjivanje na stotine različitih vrsta bakterija.

Analizirajući genetski materijal na novčanicama od jednog dolara, otkrili su 3.000 sojeva bakterija, što je znatno više nego što je pokazala bilo koja od prijašnjih studija u kojima su se mikroskopski analizirale novčanice.

No, uspjeli su identificirati samo 20 posto ne-ljudskih DNK od svih koje su otkrili zato što većina nađenih mikroorganizama još nije katalogizirana u genetskim bankama podataka. Naravno, među najzastupljenijim sojevima prisutnim na novčanicama su bakterije koje uzrokuju akne, a među ostalim vrlo raširenim sojevima su i bakterije koje uzrokuju želučane čireve, upalu pluća, trovanje hranom i infekcije stafilokokima.

Neke od nađenih bakterija nose u sebi i gen odgovoran za otpornost na antibiotike.

– Najnevjerojatnije je bilo to što smo otkrili da mikrobi zapravo rastu i razmnožavaju se na novčanicama – rekao je dr. John Carlton, voditelj odjela za sekvencioniranje genoma na Sveučilištu u New Yorku dodajući da je papirnati novac stvar koja najviše prelazi iz ruke u ruku te da se sada pokazuje da su stručnjaci bili u pravu kada su još davno prije upozoravali da bi novac mogao postati jedan od opasnijih izvora zaraze.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 19:55