Brojne su metode kojima se čuva zdravlje novorođenčadi poput pranja ruku, cijepljenja, prestanak pušenja u zatvorenim prostorima u kojima borave i slično. No, potpuno neočekivano zdravlje beba može se očuvati i zaštitom šišmiša, piše Vox.
Naime, studija objavljena u časopisu Science povezuje smanjenje broja šišmiša u Sjedinjenim Državama s porastom smrti novorođenčadi.
Prikupivši i analizirajući ogromnu količinu podataka, stručnjak za okoliš i autor studije Eyal Frank otkrio je da je u regijama s izbijanjem sindroma bijelog nosa koji ubija šišmiše stopa smrtnosti dojenčadi porasla za gotovo 8 posto u odnosu na u područja bez bolesti.
Za to postoji jasan razlog, navodi se u Scienceu. Naime, većina sjevernoameričkih šišmiša hrani se kukcima, uključujući štetnike poput moljaca koji oštećuju usjeve. Kad šišmiši ne lete naokolo, poljoprivrednici prskaju više insekticida po svojim poljima što šteti zdravlju novorođenčadi.
- Kad šišmiši koji se hrane insektima nestanu, poljoprivrednici to kompenziraju upotrebom insekticida. To ima ozbiljne negativne zdravstvene posljedice - rekao je Frank, profesor na Harris School of Public Policy Sveučilišta u Chicagu, za Vox.
Frankova studija dodaje se sve većem broju istraživanja koja podupiru ideju da su zdravi ekosustavi važni za ljudsku dobrobit.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....