Većina ljudi dan voli započeti šalicom mirisne kave, ali ako je suditi prema novom istraživanju, trudnice je ne bi trebale piti ni u količini koja se dosad smatrala dozvoljenom. Naime, djeca koja su prije rođenja, u maternici, bila izložena malim količinama kofeina u prosjeku su bila manja od djece čije majke uopće nisu pile kavu ili čajeve koji sadrže kofein. Prema istraživanju koje je u ponedjeljak objavljeno na JAMA Network Openu, razlika u visini prisutna je i u dobi od četiri godine, a povećavala se svake godine do navršenih osam.
- Da budemo jasni, ovo nisu velike razlike u visini, ali postoje te male razlike u visini među djecom majki koje su tijekom trudnoće konzumirale kofein i onih koje nisu – komentirala je za CNN dr. Jessica Gleason, istraživačica na Eunice Kennedy Shriver Nacionalnom institutu za dječje zdravlje koja je ujedno glavna autorica ovog istraživanja.
Šalica čaja s kofeinom sadrži oko 75 miligrama kofeina, šalica instant kave oko 100, a filtrirane kave oko 140 miligrama. Čak i čokolada sadrži kofein – konkretno 31 miligram.
Dosadašnja preporuka bila je da trudnice svoju konzumaciju kofeina ograniče na 200 miligrama dnevno, ali su istraživači primijetili razlike i kod onih roditelja koji su se pridržavali tih smjernica. Ipak, profesor epidemiologije i biostatistike na Sveučilištu Curtin u Australiji dr. Gavin Pereira takvu interpretaciju rezultata istraživanja uzima s rezervom.
- Korelacija uočena u ovoj studiji može se objasniti postojanjem zajedničkog uzroka te konzumacije kofeina i ograničenja rasta kao što su siromaštvo, stres i prehrambeni čimbenici - rekao je Pereira za Science Media Centre. Dodao je da bi problem nastao ako bi se ta niža visina zadržala u odrasloj dobi jer onda postoji šansa da se ta djeca suoče s bolestima srca i dijabetesom.
- Ali još uvijek ne postoji način da se sazna hoće li se razlika zadržati u odrasloj dobi, a studije poput ove koje se fokusiraju na ishode populacije nisu razlog za paniku. Ove trendove na razini populacije treba umjesto toga uzeti u kontekstu drugih istraživanja kako bi organizacije ponovno procijenile svoje preporuke – naglašava.
Istraživanja o utjecaju kofeina na fetus provodila su se i prije, ali njihovi rezultati nisu bili dosljedni. Primjerice, meta-analiza iz 2015. godine pokazala je da postoji povezanost između konzumacije kofeina i tek manjeg broja novorođenčadi, a studija iz 2020. sugerirala je da ne postoji doza koja je potpuno sigurna za fetus u razvoju.
Iako zvuči ostvarivim devet mjeseci izdržati bez kave ako to znači veću sigurnost za dijete, stvari su nešto kompliciranije od toga. Kofein se nalazi i u čaju, gaziranim i energetskim pićima, kakau, čokoladi, nekim grickalicama, energetskim pločicama, čak i u nekim lijekovima protiv bolova. Zbog toga liječnici ponovno savjetuju da se prije konzumacije bilo kakvih lijekova ili dodataka prehrani najprije savjetujete s liječnikom, a to se posebno odnosi na trudnice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....