Nošenje maske za lice jedan je od učinkovitih načina za smanjenje širenja Covida-19, i to je postala naša nova norma te se moramo priviknuti na život s njima.
No, teško je zanemariti da nošenje maske ima i neke nuspojave koje ste možda već primijetili i sami, a najčešći su akne. Za njih je u koronavrijeme čak i izmišljena nova riječ - maskne.
Konstantno trljanje bilo koje vrste tkanine o kožu može dovesti do iritacije. Kada tome pridodamo ulje, znoj, prljavštinu i šminku koja se nakuplja ispod maske, iritacije su neizbježne, pogotovo na području gdje maska direktno dolazi u doticaj s kožom. Razlog zbog kojega dolazi do iritacija je prvenstveno to što dišemo direktno u masku, zbog čega se unutar nje zadržava toplina.
Satima na licu
Mnogi se žale na prištiće, mitesere, osipe i druge probleme s kožom koji se mogu povezati s nošenjem maske, potvrđuje i najnovija studija Američke akademije za dermatologiju.
Ne morate čak ni satima nositi masku da biste imali probleme s kožom. Dovoljno je nekoliko minuta dok ste u trgovini. Ipak, najviše su pogođeni oni koji je moraju nositi na poslu više od osam sati dnevno.
“Imam i osobnih iskustva kod kolega koji zbog nošenja maske dobivaju akne. Koža postaje osjetljivija i dolazi do problema. Najčešće se akne pojavljuju kod mlađih ljudi koji su im inače skloni, i to na predjelu ispod brade gdje se rub maske trlja o kožu”, rekla nam je prof. prim. dr. sc. Neira Puizina Ivić, predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti u KBC-u Split.
Problemi su češći kod žena, i to onih sa suhom i osjetljivom kožom. Muškarcima je koža lica puno bolja zbog testosterona zbog kojeg i inače imaju otporniju kožu.
Problem je što se maska stavlja na lice koje je hormonalno aktivno. Trljanjem po njemu se oštećuje barijera kože i začepe pore. Stvaranjem vlage ispod maske kožnati materijal u folikulu nabubri i onda se začepi izvodni kanal lojnice. Također, bakterije vole vlagu koja se stvara ispod maske.
Svakako je poželjno izbjegavati sintetičke maske, a iako neki preporučuju maske od svile i satena, dr. sc. Puizina Ivić se s tim ne slaže.
“Ti materijali ne mogu se prati na visokim temperaturama. Najbolje je koristiti pamučne maske koje se nakon svakog korištenja moraju iskuhati na minimalno 60 stupnjeva Celzijevih. To je temperatura koja ubija većinu grinja.”
Preporuča pranje lica dva puta dnevno sredstvima za akne koja ne isušuju kožu. Ako se pojavi problem, savjetuje da se tretira samo taj dio lica.
Što se tiče stavljanja pudera na kožu koju pokrivamo maskom, dermatologica preporuča upotrebu provjerenih i kvalitetnijih pudera. Još bi bolje bilo koristiti laganije tonirane kreme.
Najbolje je pustiti kožu da diše jer će maska ionako dijelom skinuti puder. Navečer je bitno koristiti hranjive kreme.
“Kreme koje stavljate trebale bi biti s tvarima koje oporavljaju kožu, primjerice s dosta ceramida, hijaluronskom ili salicilnom kiselinom. Ako je koža jako iziritirana, može se na nju staviti malo cinkove paste. Ona djeluje protuupalno i štiti kožnu barijeru”, kaže.
Intenzivna terapija
Bitno je biti nježan s kožom i ne raditi jake pilinge. Osobe koje su i prije nošenja maske imale problema s aknama trebaju intenzivirati terapiju.
Dr. sc. Ivana Nola, spec. dermatovenerologije, kaže nam da je za probleme kože zbog dugog nošenja maske odlična infuzija kisikom. To je bezbolan i neinvazivan tretman, posebno učinkovit za tretiranje najčešćih problema kože kao što su suha i nadražena koža, crvena koža i koža s kuperozom, proširene pore, hiperpigmentacija, bore i akne.
Terapija kisikom u kombinaciji s kozmetikom na bazi nanotehnologije olakšava isporuku antioksidansa i ostalih aktivnih sastojaka u dublje slojeve kože, poboljšava obnovu stanica kože, djeluje antibakterijski, hidratizira i njeguje kožu iznutra te vraća zdrav sjaj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....