Više od 30 posto Hrvata su pušači, pokazuju službeni podaci, i u usporedbi s razvijenim zemljama taj je postotak znatno viši. Također zabrinjava podatak da su 43 posto mladića i djevojaka do 18. godine već pušači, a 80 posto svih pušača počne pušiti prije 18. godine.
Zbog toga se, na žalost, može očekivati porast broja oboljelih od bolesti prouzročenih pušenjem. Pušači umiru deset godina ranije od nepušača. O tome kako zaustaviti taj negativan trend razgovarali smo s prof. dr. sc. Miroslavom Samaržijom, predstojnikom Klinike za plućne bolesti Jordanovac.
Rana edukacija
Koje su najčešće bolesti u Hrvatskoj prouzročene konzumacijom duhanskog dima?
- Prije svega, to su bolesti dišnog sustava kroničn optruktivna plućna bolest i karcinom pluća te kardiovaskularne bolesti infarkt miokarda, moždani udar i angina pectoris. Pušenje znatno pogoršava prognozu i otežava liječenje. Ono što je najvažnije, treba odmah prestati pušiti jer prestanak u bilo kojem trenutku poboljšava ishod liječenja.
Što se može učiniti po pitanju prevencije pušenja?
- Puno, ali nedostaje odlučnosti. Prije više godina na nekoliko je mjeseci bilo u potpunosti zabranjeno pušenje u kafićima i javnim prostorima, ali, nažalost, ta je odluka promijenjena i dopušteno je pušenje u kafićima. Prvi korak prema prevenciji pušenja trebala bi biti ponovno potpuna zabrana pušenja u javnim prostorima. U razvijenim zemljama pušači plaćaju skuplje zdravstveno osiguranje. No ključna je edukacija od najranije dobi.
Strože kontrole
Daju li zabrane prodavanja duhana maloljetnicima ikakve rezultate?
- Podaci o učestalosti pušača u mladoj dobi, nažalost, pokazuju da ta zabrana nije dala učinke.
Treba postrožiti kontrole i povećati kazne za osobe koje prodaju duhan maloljetnim osobama. To se pokazalo učinkovitim u Americi i Europi. Što je s planom da se na kutijama cigareta objavljuju slike o štetnosti duhana po zdravlje?
- Nemamo točne podatke o tome, ali slike o štetnosti duhana su stvarno impresivne i u velikom broju zemalja se objavljuju na kutijama cigareta. To bi svakako moglo pridonijeti podizanju svijesti o štetnosti pušenja.
HRVATSKA KUĆA DISANJA Zdrav život bez duhanskog dima
Kako bi se smanjio pobol i smrtnost od bolesti dišnog sustava te educirali građani i zdravstveno osoblje, Grad Zagreb i Hrvatsko torakalno društvo osnovali su Zakladu Hrvatska kuća disanja. U suradnji s Udrugom Jedra već su započeli edukaciju, odnosno projekt “Želim disati” u vrtićima i osnovnim školama o važnosti ne započinjanja pušenja i njegovanju zdravih životnih stilova.
Škola nepušenja, RTG pluća i spirometrija
Besplatno i bez uputnice pregledi za pušače starije od 40 godina: spirometrija, RTG pluća, koncentracija kisika i ugljičnog monoksida u perifernoj krvi, izračun rizika za razvoj kronične opstruktivne bolesti pluća moći će se napraviti od 10. do 12. veljače u zagrebačkoj Poliklinici za bolesti dišnog sustava Plućna, Prilaz baruna Filipovića 11.
Na www.toraks.hr/jedra otvorena je edukativna platforma za građane. Mogu se informirati o raku pluća, astmi, plućnoj fibrozi, poremećaju disanja u spavanju, KOPB-u.
Besplatna škola nepušenja odvija se u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”. Temeljni program traje pet dana, a treba se najaviti na telefon 01/3830-066.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....