Američki znanstvenici su razvili test krvi koji bi, prema njihovim riječima, mogao dovesti do rane dijagnoze Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije kod osoba starije životne dobi, odnosno znatno ranije nego što se počnu javljati prvi simptomi bolesti.
Tim znantsvenika pod vodstvom dr. Howarda Federoffa s Georgetown University School of Medicine razvio je test koji se temelji na mjerenju razine lipida u krvi.
Kad membrane moždanih stanica osobe oboljele od Alzheimerove bolesti počnu pucati, povećava se razina lipida.
Autori istraživanja su analizirali uzorke krvi 525 volontera u dobi od 70 godina. Na polovici petogodišnjeg istraživanja znanstvenici su usporedili uzorke krvi 53 pacijenta koji su već oboljeli od Alzheimerove bolesti ili su imali blagi kognitivni deficit s uzorcima 53 osobe koje su imale normalne kognitivne funkcije.
Tada su otkrili da se, analizirajući razinu lipida u krvi, može s 90-postotnom preciznošću predvidjeti hoće li određena osoba tijekom iduće tri godine razviti Alzheimerovu bolest ili blagi kognitivni deficit.
– Smatramo da rezultati našeg istraživanja predstavljaju velik korak prema komercijalizaciji biomarkerskog testa za otkrivanje tih bolesti u ranom stadiju, a takav bi test mogao biti koristan za skcreening šire populacije kako bi se otkrilo osobe s povišenim rizikom za razvoj Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije – kaže dr. Federoff, dok velik broj drugih znanstvenika upozorava na moguće etičke dileme koje bi takav test stvorio kod liječnika.
– Postojanje takvog testa bilo bi značajno za razvoj ranijih mogućnosti liječenja i sprečavanja ili usporavanja napredovanja bolesti, ali bi on potaknuo i cijeli niz etičkih dvojbi – smatra dr. Dough Brown iz Udruženja za Alzheimerovu bolest Velike Britanije te dodaje kako bi se, ukoliko u budućnosti zaiste dođe do kreiranja takvog testa, trebalo ljudima ostaviti slobodu izbora žele li znati rezultate te im omogućiti da u potpunosti razumiju koje bi implikacije za njihov život mogla imati takva informacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....