Znanstvenici su kreirali revolucionarnu elektroničku membranu koja bi mogla zamijeniti pacemakere, a koja se namješta preko srca kako bi održala uredan ritam rada srčanog mišića kroz neograničen period vremena. Uređaj se sastoji od paučinaste mreže elektroda i senzora koja kontinuirano prati električnu aktivnost srca te koja bi u budućnosti mogla odašiljati elektro šokove kojima bi se održavao pravilan ritam rada srčanog mišića.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Illinoisu i Sveučilišta Washington u St. Louisu upotrijebili su tehnologiju računalnog oblikovanja i 3D printer kako bi stvorili prototip membrane i pričvrstili ga uz srce zeca omogućivši tako da savršeno funkcionira čak i izvan tijela, u otopini bogatoj nutrijentima i kisikom.
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
Zahvaljujući upotrebi tehnologije snimanja visokom rezolucijom, za razliku od sadašnje tehnologije pacemakera i ugradbenih defibrilatora, tanka elastična membrana će biti „krojena po mjeri“, odnosno izrađivat će se zasebno za svakog pacijenta kako bi savršeno prijanjala njegovom srcu.
– Kad uređaj zabilježi da dolazi do nekog opasnog stanja, kao što je aritmija ili srčani udar, može primijeniti vrlo sofisticiranu terapiju – objašnjava Igor Efimof, bioinženjer sa Sveučilišta Washington, koji je sudjelovao u dizajniranju i testiranju ovog revolucionarnog uređaja. – Može se primijeniti električna stimulacija s različitih lokacija uređaja tako da na optimalan način zaustavi aritmiju i spriječi iznenadnu srčanu smrt – kaže Efimov dodajući da su „navlake“ za srce sličnog dizajna prisutne još od 80-ih godina prošlog stoljeća, ali problem je u tome što su to prije bile izrađene od krutih materijala s ušivenim elektrodama pa je potpuni kontakt senzora sa srcem bio gotovo nemoguć.
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
U ovoj novoj varijanti uređaja jedna od inovacija je upotreba rastezljive elektronike koju je razvio John Rogers sa Sveučilišta u Illinoisu. Iako za svoju rastezljivu elektroniku Rogers koristi krute materijale kakvi se koriste i kod „normalne“ elektronike, poput silikona, strujni krugovi su kreirani u zaobljenom obliku, poput slova S, što im omogućava da se stegnu i povežu bez da puknu. Rogers je usporedio tu silikonsku navlaku s perikardom, odnosno srčanom vrećicom koja prirodno obavija srce.
– Ovo je visoko kvalitetni, umjetni perikard koji može osjetiti srce i biti u interakciji s njim na razne načine kakvi su vrlo važni u kliničkoj kardiologiji – pojašnjava Rogers te dodaje da će se ovaj uređaj isprva koristiti kao sredstvo za daljni istraživački rad, no da bi u budućnosti ovakve elektroničke membrane mogle postati uobičajeno pomagalo za praćenje stanja kod rizičnih osoba te za njihovu zaštitu od srčanog udara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....