Kemikalija koja je pronađena u kavi, čipsu, prženim krumpirićima, pregorenom tostu, krekerima i čak u nekim vrstama hrane za bebe - je kancerogena. Potvrdila je to Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA).
Kancerogena kemikalija nastaje u procesu pečenja, prženja i farbanja u smeđe, a naziva se akrilamid.
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
Agencija upozorava kako su ovoj opasnoj kemikaliji zbog najniže tjelesne mase - najizloženija upravo djeca.
Europski zdravstveni stručnjaci već su dugo vremena svjesni rizika koji nosi uporaba ove kemikalije, stoga su od EFSA-e i zatražili da procijeni koliko je zapravo opasna.
Nakon opsežnih ispitivanja, EFSA je izdala priopćenje: 'Potvrđujemo prethodne procjene da akrilamid u hrani potencijalno povećava rizik razvoja tumora kod potriošača u svim dobnim skupinama. Ovaj nalaz temeljen je nakon testiranja na životinjama. Potrebna su daljnja istraživanja na ljudima'.
Agencija navodi kako je nužna uspostava novog sustava kontrole prehrambene industrije kako bi se pronašle i smanjile ili potpuno uklonile opasne kemikalije. Pod posebnim nadzorom će biti restorani i supermarketi.
Također, navode da se treba poraditi na obrazovanju i posavjetovati obitelji koje pripremaju hranu kod kuće. Nove smjernice za prehranu imaju za cilj umanjiti prisutnost akrilamida koji nastaje u procesu kuhanja i pečenja'.
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
'Akrilamid konzumira oralno i apsorbira se kroz gastrointestinalni trakt u sve organe, te se ekstenzivno metabolizira. U tom procesu dolazi do formiranja glicidamida koji uzrokuje mutacije gena i tumore', objasnila je dr. Diane Benford iz EFSA-e.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....