Unatoč brojnim istraživanjima i ulaganjima karcinom je još uvijek smrtonosna i neizlječiva bolest. Maligne tumorske stanice mogu se proširiti po tijelu i taj proces, metastaze, uzročnik je 90% smrti od karcinoma. No, u novim eksperimentima, zasad provedenim samo na miševima, taj je proces smanjen za čak tri četvrtine, tvrde znanstvenici.
Studija provedena na miševima, a objavljena u časopisu Nature, pokazala je da promjena u imunološkom sustavu usporava širenje malignih stanica na pluća. Radi se o preliminarnim istraživanjima koja tek daju uvid u mehanizam širenja tumora što u konačnici može dovesti do novih terapija, piše BBC.
Metastaze zapravo predstavljaju bitku između raka koji se brzo mijenja i ostatka tijela.
Znanstveni tim na Institutu Sanger u Cambridgeu pokušavao je saznati što utječe na širenje tumorskih stanica u tijelu te koji su dijelovi DNA uključeni u borbu protiv širenja. Otkrili su 23 dijela molekule DNA koji ili olakšavaju ili otežavaju širenje karcinoma, a velik dio njih također je uključen u kontrolu imunološkog sustava. Ciljajući jedan gen, Spns2, znanstvenici su kod miševa uspjeli smanjiti širenje tumora na pluća za 75%.
Općenito, imunoterapija, odnosno osnaživanje imunološkog sustava, pokazalo se prilično učinkovito u borbi protiv raka za neke pacijente. Rijetki su s dijagnozom metastaze doživjeli potpuno povlačenje karcinoma, a lijekovi kod većine pacijenata nemaju učinka.
‘Ovo istraživanje na miševima daje nam novi uvid u ulogu gena u širenju karcinoma i moglo bi pomoći u otkrivanju potencijalnih tretmana liječenja raka u budućnosti. Metastaze je jako teško izliječiti pa su ovakva istraživanja od velike važnosti’, rekla je dr. Justine Alford s britanskog instituta za istraživanje raka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....