Što se događa u tijelu kad smo zaljubljeni? Naše tijelo savršeno dobro zna kad nas obuzme ljubav; pogledajte na koje sve neobične, pa i smiješne načine ono reagira kad smo ozbiljno zaljubljeni
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
1. Petina sekunde
Iako je oko te teze bilo dosta sporova i nedoumica, čini se da ljubav na prvi pogled ipak postoji. Naime, zaljubljivanje aktivira čak 12 područja mozga, otkriveno je u istraživanju objavljenom u stručnoj publikaciji Journal of Sexual Medicine. Rezultat? Da ste zaljubljeni, možete "znati" već u roku od jedne petine sekunde.
2. Srce usporava ritam
Zaljubljenost utječe na razinu mnogih hormona u tijelu. Posljedica: dolazi do snižavanja krvnog tlaka i usporavanja ritma rada srca.
3. Jedan sat sna manje
Više različitih studija došlo je do istih rezultata kad je riječ o spavanju i zaljubljenosti: svi zaljubljeni ispitanici uključeni u te studije izjavili su da gube najmanje jedan sat noćnog sna otkad su se zaljubili. Prema analizama tih studija, objavljenim u stručnoj publikaciji Journal of Adolescent Health, znanstvenici smatraju da zaljubljene noću dræi budnima razmišljanje o osobi koju vole.
4. Postajemo zaboravni
Kad smo posve obuzeti nekom osobom ili, što bi se reklo, zaljubljeni preko ušiju, naš mozak počinje otpuštati veće količine oksitocina, tzv. hormona ljubavi. On intenzivira osjećaj povezanosti, no s druge strane može oslabjeti sposobnost pamćenja. Dakle ako smo zaljubljeni, to je objašnjenje za svojevrsnu odsutnost duha i zaboravnost.
5. Ljubomora izlazi na vidjelo
Čini se da tu jednostavno nema pomoći: kad smo zaljubljeni i vidimo voljenu osobu da razgovara s drugom ženom (ili muškarcem), ljubomora jednostavno izbija na površinu. Nedavno provedeno istraživanje na Florida State Universityju pokazalo je da nas ljubav čini previše zaštitnički raspoloženima prema našim partnerima i partnericama.
6. Manje grčeva i bolova
Istraživanje provedeno na Stanford University School of Medicine pokazalo je da ljubav aktivira neke živčane receptore u mozgu koji djeluju poput lijekova za ublažavanje bolova. Stoga grčevi i bolovi koje je osoba prije osjećala, kad se zaljubi, nestaju ili se barem ublažavaju.
7. Sve ima slađi okus
U jednom istraživanju, objavljenom u stručnoj publikaciji Američkog udruženja psihologa, studenti-ispitanici imali su zadatak pisati o svojim ljubavima, a zatim su dobili različitu hranu i pića da ih kušaju. Bez obzira na to kakav je hrana zapravo imala okus, svi su ispitanici došli do istog zaključka - da sve ima nekako slađi okus nego inače.
8. Teže se koncentriramo
Istraživanje objavljeno u časopisu Motivation and Emotion pokazalo je da, zato što neprekidno razmišljamo o našem partneru (ili partnerici), zaljubljenost može smanjiti našu sposobnost koncentracije. Zbog toga se teže usredotočujemo na specifične zadatke.
9. Ton glasa postaje viši
Kad žene razgovaraju s muškarcem koji im je privlačan, često govore višim tonom nego inače. Tvrdi se to u istraživanju objavljenom u Journal of Evolutionary Psychology.
10. Ljubav učvršćuje kosti
Ljubav ima i sasvim neočekivane učinke. Znanstvenici su, naime, otkrili vezu između parova koji su u sretnom braku te zdravijih i čvršćih kostiju.
11. Sretni smo i euforični
Endorfin je poput prirodnog morfija u našem tijelu, a kad smo zaljubljeni, dolazi do njegova pojačanog lučenja. Učinak je jednak kao učinak heroina ili opijuma: izaziva stalan osjećaj sreće i euforije.
12. Zaljubljenost je poremećaj?
Eh, da. Istraživanje provedeno na Sveučilištu u Pisi pokazalo je da je razina serotonina u novozaljubljenim osobama jednaka razini serotonina kod pacijenata s opsesivno-kompulzivnim poremećajem. To objaπnjava zašto neprekidno razmišljamo o partneru (partnerici), zašto imamo potrebu neprekidno biti uz njega/nju, znati što radi, gdje je...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....