Omikron varijanta covida-19 nosi vrlo visok globalni rizik, upozorila je u ponedjeljak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO): vjerojatno će se proširiti svijetom, a veći porast broja zaraženih mogao bi u nekim područjima imati teške posljedice.
Iako još nije poznato u kojoj je mjeri omikron zarazan i za one koji su se cijepili i preboljeli covid, WHO preporučuje ubrzano cijepljenje rizičnih skupina. "Slučajevi covida-19 očekuju se i kod cijepljenih osoba, ali u malom i predvidljivom omjeru", predviđaju stručnjaci WHO-a.
To UN-ovo tijelo savjetovalo je vladama svijeta da, uz intenzivnije cijepljenje, rade na pripremama kako bi se unatoč očekivanom rastu broja zaraženih očuvale nužne zdravstvene usluge.
Iz WHO-a su ponovili ono što slušamo posljednjih nekoliko dana: omikron ima brojne mutacije na proteinu šiljka, na koji ciljaju dosadašnja cjepiva; dakle upitno je koliko na njega djeluju postojeća cjepiva.
Poziv na predostrožnost
- Ovaj alert Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) mi epidemiolozi iščitavamo kao poziv na predostrožnost te poziv za nadzor nad širenjem nove varijante omikron. Za novu varijantu znamo samo tjedan dana i puno toga nam je nepoznato.
Ne znamo koliko postojeća cjepiva štite protiv omikrona, niti koliko je teška klinička slika koju izaziva. Na osnovi informacija iz Južne Afrike očito je da je tamo porastao broj hospitalizacija, ali da klinička slika pacijenata nije teška - kaže epidemiolog Branko Kolarić.
Iako omikron ima čak 32 mutacije na proteinu šiljka u odnosu na originalni soj iz Wuhana, dodaje Kolarić, još je to isti virus.
- Stoga se nadamo da bi i postojeća cjepiva barem djelomično mogla biti učinkovita. No, čak i da nisu, proizvođačima je dovoljno oko 1,5 mjeseci da proizvedu nova cjepiva te još oko tri mjeseca za masovnu proizvodnju i distribuciju - kaže Kolarić.
Podaci o učinkovitosti cjepiva protiv najnovije varijante virusa mogli bi biti dostupni u roku od dva do šest tjedana, najavio je u ponedjeljak izvršni direktor Moderne Stephane Bancel. No, proći će mjeseci prije nego što će moći isporučiti cjepiva prilagođena baš za omikron, upozorio je.
Njemački BioNTech, koji je s američkim Pfizerom razvio cjepivo za koronavirus, objavio je u ponedjeljak da su počeli razvoj cjepiva protiv omikron varijante koronavirusa. "Prvi koraci u razvoju preklapaju se s istraživanjima da bi se utvrdilo je li novo cjepivo uopće potrebno", poručili su iz Mainza.
Ministri zdravstva G7 održali su u ponedjeljak hitni sastanak radi novog soja koronavirusa, a stručnjaci se utrkuju kako bi razumjeli što ta varijanta znači u borbi za okončanje pandemije.
Najviši američki dužnosnik za zarazne bolesti dr. Anthony Fauci rekao je predsjedniku Joeu Bidenu da će trebati oko dva tjedna za konačne informacije o novoj varijanti. Upozorio je da SAD ima "potencijal da uđe u peti val" pandemije.
Pozitivni nogometaši
Omikron je otkriven u najmanje desetak zemalja uključujući Britaniju, Njemačku, Francusku, Dansku, Izrael, Kanadu, Hong Kong, Australiju i Južnu Afriku. Portugal je otkrio 13 slučajeva zaraženih, svi su igrači ili članovi nogometnog kluba Belenenses. Igrač Cafu Phete prošli se tjedan vratio iz Južne Afrike pozitivan na covid-19.
U Škotskoj je utvrđeno šest slučajeva. Slučajevi omikrona potvrđeni su u Austriji i Češkoj: u Austriji je riječ o osobi koja je bila pozitivna na covid-19 nakon putovanja u Južnu Afriku. Međutim, ta osoba nema simptome bolesti. U Češkoj je riječ o ženi koja se preko JAR-a vratila s putovanja u Namibiju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....