Divlji luk, srijemuš, sremuš, crijemuš ili šumski luk (Allium ursinum L.), u narodu poznat i kao medvjeđi luk, samonikla je biljka iz porodice luka i češnjaka. Raste uglavnom u močvarnim šumama bjelogorice, prolista s dolaskom proljeća, prije drveća, i natopi zrak intenzivnom aromom češnjaka. Glatka, svijetlozelena stabljika s bijelim glavičastim cvatom naraste do 30 cm, a njeni otvorenozeleni, šiljasti, sjajni listovi gotovo su identični listovima đurđica.
Idealan za proljetno čišćenje
Ovaj vjesnik proljeća toliko je zdrav i ljekovit da ga, prema predaji, potraže i medvjedi nakon što se probude iz zimskog sna i izađu iz svojih brloga kako bi pročistili organizam nakon dugog razdoblja hibernacije: naime mladi, svježi listovi idealni su za proljetnu kuru čišćenja jer vezuju na sebe otrove i masnoće iz krvi i žila, crijeva i želuca, a sadrže i 20 do 50 mg vitamina C te karoten.
Zaštitnik…
Kao i njegovi rođaci luk i češnjak, i medvjeđi luk ima antibakterijska, antibiotska i antiseptička svojstva, ali je ljekovitiji od njih: u dva do tri mjeseca regulirat će visok krvni tlak i ukloniti tegobe povezane sa sužavanjem krvnih žila pa tako štiti od srčanih bolesti i infarkta.
Djelotvoran je kod problema sa želucem i crijevima, proljeva, nadimanja i grčeva, a izvrstan je i za čišćenje crijeva. On je i čistač kože, i kad su u pitanju kronična kožna oboljenja i nečistoće, zacjeljuje rane. Svježi listovi pročišćavaju bubrege i mjehur te pospješuju mokrenje.
Jeste li probali vino? Ili rakiju?
Vino od divljeg luka izvrstan je lijek protiv kašlja, pa i dugotrajnog, plućnog katara i drugih plućnih bolesti, kao i kod tegoba s disanjem. Rakija od divljeg luka pomaže i pamćenju, a imate li visok kolesterol, napravite tinkturu.
Napravite sami
Vino se radi tako da se u 2,5 dl bijeloga vina prokuha šaka sitno nasjeckanih listova divljeg luka, zasladi po ukusu medom i pije tijekom dana u gutljajima. Želite li napraviti tinkturu, bocu napunite sitno nasjeckanim listovima ili lukovicama, prelijte domaćom rakijom i ostavite dva tjedna na suncu ili na toplom. Dnevno popijte 10 do 12 kapi, razblaženih s malo vode.
Više od jedne primjene…
Dodate li ga nasjeckanog u omlet, obogatit ćete mu okus, a može se konzumirati i u obliku pesta. Možete ga koristiti i kao začin tako da svježe listove medvjeđeg luka nasjeckate sitno kao peršin pa dodajete juhama, varivima, salatama, umacima i mesnim jelima. Oplemenit će i okus sendviča, a možete ga i blanširati (pa staviti u zamrzivač), odnosno pripremiti kao špinat. Kako je u većoj količini njegov okus trpak, možete ga pomiješati s koprivom. Poslastica je i u kombinaciji sa šparogama, a izvrsno se sljubljuje i s pečenom piletinom ili mladom janjetinom.
Kakva sve blagotvorna svojstva ima medvjeđi luk?
- utječe na bolje pamćenje i koncentraciju
- pomaže kod respiratornih tegoba
- sprečava bolesti srca i krvnih žila
- bori se protiv nesanice i vrtoglavice
- blagotvoran je za osteoporozu i artritis
- štiti od infarkta i jača srce
- vezuje za sebe otrove i masnoće iz krvi, crijeva i želuca i izbacuje ih iz organizma
- snižava krvni tlak
- potiče rad bubrega
- smiruje probavne tegobe
- liječi proljev, lijena crijeva i tvrdu stolicu
- pomaže kod gihta i reume
Važno!
Nemojte list medvjeđeg luka zamijeniti listom đurđice ili mrazovca koji je otrovan. Gotovo je identičan, ali kad ga protrljate, snažan miris luka otklonit će dilemu!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....