Kad prejako trčimo, padamo, razboljevamo se, to izaziva stres našim stanicama, ali upravo bismo zbog toga uskoro mogli živjeti dvostruko duže. Novo, navodno prekretno, znanstveno otkriće objavljeno u srijedu u časopisu Nature, moglo bi promijeniti regenerativnu medicinu. Laboratorij za Inženjering tkiva i regenerativnu medicinu u bolnici Bringham & Women’s u Bostonu koji vodi dr. Charles Vacanti, objavio je da su otkrili kako namjerno stresiranje zrelih stanica stvara matične stanice.
Dr. Vacant i njegov tim uzeli su zrele stanice miševa i pretvorili ih u matične stanice slične onima kakve se razvijaju u embrijima i mogu se pretvarati u bilo koju drugu vrstu stanica. Sve što su napravili je bilo da su zrele stanice stavili u kiseli okoliš. “Mislim da proces koji smo opisali oponaša majku prirodu”, rekao je dr. Vacanti. “To je prirodni proces na koji stanice normalno reagiraju.”
Napravljene su dvije studije i obje predstavljaju novi korak u napredujućim istraživanjima matičnih stanica, u nadi da će se razviti terapije za popravljanje oštećenja na tijelu i liječenja mnogih danas neizlječivih bolesti. “Nastojimo otkriti kako iz matičnih stanica proizvesti stanice koje trebamo. Ako organ koji funkcionira samo 10 posto podignete na 25 posto funkcionalnosti, dramatično ćete smanjiti smrtnost od bolesti”, objašnjava dr. Vacanti. Metoda koju razvija “zaista je najjednostavnija, najjeftinija i najbrža otkad se istražuje reprogramiranje stanica”, izjavio je Vacantijev suradnik Jeff Karp s harvardskog Instituta za matične stanice, koji nije sudjelovao u ovom istraživanju.
Prije nego je nova tehnika opisana u Natureu, glavni kandidati za umjetno stvaranje matičnih stanica bile su stanice iz embrija i matične stanice iz odraslih stanica koje se reprogramiraju uvođenjem DNA. Matične stanice prirodno nastaju svaki put kad se oplođeno jajašce dijeli. U prvih četiri do pet dana diobe stanice, razvija se takozvana pluripotentna matična stanica, koja se može pretvoriti u bilo koju drugu vrstu stanice u tijelu. Uklanjanje matične stanice uništava embrij pa je ta vrsta istraživanja kontroverzna. Znanstvenici su razvili i metodu proizvodnje matičnih stanica sličnu onima u embriju uzimanjem specifičnih stanica, npr. stanica kože od pacijenta i dodavanjem dijelova strane DNA za reprogramiranje stanice kože u stanicu koja će proizvesti pluripotentne matične stanice. Takve se stanice uglavnom koriste za istraživanja jer se znanstvenici ustručavaju ugrađivati pacijentima stanice s dodatnom DNA.
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
Nova metoda odvija se bez uništavanja embrija i bez uvođenja novog genetskog materijala u stanice, rekao je dr. Vacanti. Tijelo inače može odbaciti matične stanice drugih ljudi, ali ovom metodom one se razvijaju iz zrelih stanica pacijenta pa je taj problem minimalan. “Zaista nas je iznenadilo kako se tako značajnu transformaciju može pokrenuti tako jednostavno, običnim stimuliranjem oko stanice”, rekao je H aruko Obokata iz japanskog Riken Centra za razvojnu biologiju. Proces je nazvan STAP prema "stimulus-triggered acquisition of pluripotency". Karp procjenjuje da je ta metoda pet do deset puta brža od ostalih.
Osim promjenama kiselosti, znanstvenici su povećavali stres stanica smanjenjem razine kisika u okruženju stanice i oštećenjima stanične membrane, ali najučinkovitija je bila kiselost. Zasad je, ipak, metoda ispitana samo na stanicama miševa, učinak na ljudske stanice potpuno je nepoznat.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....