Takozvane hidžre su kasta, usko povezana zajednica transrodnih osoba, odnosno muškaraca koji se odijevaju u žene na području Pakistana, Indije i Bangladeša. Premda ih vlast službeno priznaje kao ‘treći spol’, obitelj ih se uglavnom odriče, a društvo isključuje zbog još uvijek konzervativnih stavova prema transrodnim osobama.
Danski fotograf Jan Moeller Hansen boravio je godinama u Dhaki, glavnom gradu Bangladeša, a dvije godine je pratio život hidžra, učio o njima i njihovom položaju u društvu i sve, naravno, zabilježio kamerom, pišu britanski mediji.
‘Nakon što sam neko vrijeme živio u Dhaki, shvatio sam da su hidžre jedne od najotvorenijih, najponosnijih, samosvjesnih i dostojanstvenih osoba koje sam upoznao u toku svog petogodišnjeg boravka u Bangladešu. Obzirom na njihovu različitost, u seksualnom smislu, izgledu i ponašanju, a i zbog toga što ih društvo uglavnom odbacuje, oni su stvorili vlastite obiteljske strukture i veze. Otkrio sam da su veze u obiteljima hidžri vrlo snažne i nužne da bi zadržali identitet i preživjeli’, kaže Hansen.
Velika većina hidžri rodi se muškog spola, ali se ne vide ni kao muškarci ni kao žene. Najčešće se bave prostitucijom, pišu britanski mediji.
Hansen dodaje: ‘Da biste postali prava hidžra, to često znači uklanjanje muških spolnih organa, penisa i testisa. Taj proces demaskulinizacije pretvara impotentnog muškarca u potencijalno moćnu i snažnu osobu.’
Izopćenje iz društva, koje doživljavaju, rezultiralo je time da se hidžre okupljaju u male, iznimno povezane grupe.
Posljednjih se godina sve više bore za svoja prava i jednakost.
‘Hidžre se bore za svoja prava i žele da ih se doživljava jednako kao i druge ljude. Žele da drugi znaju da su normalna ljudska bića i da žele voditi normalan život, no uglavnom ih ne razumiju.’
U povijesti nije nepoznate postojanje tri i više rodova: u Mezopotamiji su, primjerice, razlikovali rod osoba koje nisu ni muškarci ni žene. U egipatskim zapisima se nalaze tri roda - muško, žensko i između, u staroj Grčkoj također su postojale tri kategorije, a u Izraelu pak šest kategorija osoba - muško, žensko, ni muško ni žensko, i muško i žensko itd, piše Slobodna Dalmacija.
Na Balkanu su pak postojale virdžine - ako se u obitelji nije rodilo muško dijete, najmlađa kći tretirana je kao muškarac. U svim indijanskim plemenima u Sjevernoj Americi poznati su primjeri ‘dvije duše’. Ti su ljudi bili posebno cijenjeni kao miljenici bogova, a prepoznavalo ih se još u djetinjstvu kao djecu koja igraju rodno nespecifične igre.
Najzanimljiviji je primjer Eskima kod kojih se rod i ime djeteta određivalo prije rođenja, a kasnije ga se odgajalo u tom rodu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....