Britanski su mediji posljednjih dana ponovno pokrenuli raspravu o raširenosti droge Spice koja konzumente doslovce pretvara u zombije. Fotografije nastale na ulicama grada Lincolna zaprepastile su javnost, ‘još jedan grad preplavljen je ovisnicima’, pisalo se ovih dana.
Za razliku od nekih drugih droga, ova ima poseban odjek i na medije i na javnost zbog dehumanizirajućeg efekta koji je jasno vidljiv na eksplicitnim fotografijama. Ovisnici su snimljeni kako sjede ili leže po ulicama onesviješteni, prekriveni bljuvotinom, malaksali i komatozni.
Osobito su zabrinuti građani koji prolaze ‘zahvaćenim’ četvrtima, kao i vlasnici poslovnih objekata na tim mjestima.
- To je kao da gledate ‘Žive mrtvace’. Dolazim na posao u pet ujutro kad je još uvijek mračno i sama sam. Zna biti jako zastrašujuće. Ponekad se zaključavam dok sam sama - rekla je Debra Swain, vlasnica lokalnog kafića u Lincolnu.
Jeftino i dostupno
Novinari Daily Maila razgovarali su s Ryanom iz Manchestera, beskućnikom koji je upravo palio lulu ispunjenu duhanom i Spiceom. Već trenutak kasnije počeo se nekontrolirano znojiti, postao je nesuvisao i gotovo se uopće više nije mogao micati. Premda ima samo 24 godine, ispijenog lica, Ryan izgleda barem deset godina starije.
Mehaničar specijaliziran za motore konzumira Spice svakodnevno već dvije godine i kaže: - Uspava vas, pomaže vam zaboraviti u kakvoj se situaciji nalazite. Prije sam pušio travu, ali do ovoga se lakše dođe i jeftinije je - objašnjava mladić i kaže da za 10 funti (80 kuna) dobije droge dovoljno za cijeli tjedan.
Najveći problem sa Spiceom je taj što učinak gotovo nikad nije identičan, a konzumenti mogu doživjeti najrazličitije tipove i jačine halucinacija, znojenja i tjelesne paralize. U najtežim slučajevima konzumacija ove droge može dovesti do otkazivanja jetre, bubrega i smrti. Zombi efekt traje od 10 minuta do pola sata prije nego što korisnici ponovno ne dođu svijesti. Među ostalim simptomima javlja se paranoja i vrtoglavica koja može trajati i osam sati.
Put u zaborav
Leanne iz Birminghama, također beskućnica, kaže da je postala ovisna nakon što je prvi put prihvatila smotanu cigaretu. Nije ni znala da se u njoj nalazi droga.
- Onesvijestila sam se i dalje se više ne sjećam puno. Ali to je i razlog zašto je još uvijek uzimam - pomaže mi da zaboravim. Sad se više ne mogu skinuti jer sam toliko ovisna da se tresem, znojim i povraćam. Čim ponovno povučem dim, bolje mi je - kaže Leanne.
Zabilježen je i slučaj u centru Londona gdje su turisti u čudu gledali drogiranog muškarca koji je nepomično stajao i gledao u jednu točku deset minuta. Nakon toga je prošetao 50 metara i ponovno se ugasio. Nije čak bio sposoban ni reagirati kad su mu prolaznici ponudili pomoć.
Stručnjaci tvrde da se Spice uglavnom prodaje beskućnicima, ovisnicima i ljudima s mentalnim problemima jer nisu toliko svjesni pogubnih posljedica. Spice se prodaje u sto različitih varijacija zbog čega su i učinci nepredvidljivi.
Dr. Janos Baombe (41), liječnik na hitnom prijemu u bolnici u Manchesteru, kaže da tjedno u prosjeku zaprimi pet ljudi s ozbiljnim problemima i posljedicama Spicea. Međutim, puno gore slučajeve viđa na cesti.
- Nikad nisam vidio drogu koja je toliko opasna i moćna. U samo nekoliko dana možete razviti toleranciju i trebat će vam još više. ‘Spuštanje’ izgleda slično kao kod osoba na heroinu, ali o Spiceu postanete puno brže ovisni - rekao je Baombe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....