- Ove godine nisam bio jedini Hrvat sudionik svjetskog prvenstva u plivanju u hladnim vodama kao do sada; uz mene u Bledskom jezeru plivalo je još četvero Zagrepčana, a idućih godina, vjerujem bit će nas i više. Baš kao kod mene u Sisku: godinama sam sam plivao na Novu godinu u hladnoj Kupi, ove godine bilo nas je 12. Iduće godine, već sada znam, broj novogodišnjih plivača u Kupi bit će još veći.
Plivanje u hladnoj vodi postaje pokret. Ističe to Siščanin Marko Rafaj (45), odvjetnik i sportaš, koji je ove godine na svjetskom prvenstvu u plivanju u hladnim vodama održanom od 3. do 9. veljače na Bledu, ostvario fantastičan rezultat: bio je 3. na svijetu na stazi dugoj 450 metara i šesti na 100 metara. Na prvenstvu je sudjelovalo više od 1.100 natjecatelja iz 30 zemalja.
- Voda je bila šest stupnjeva, vani je bilo isto toliko, puhalo je, nije bilo jednostavno ući u vodu i otplivati 450 metara. Nakon 50 metara plivanja imao sam krizu, nisam mogao disati. Umirio sam se u vodi i sam sebi govorio: ti to možeš, koliko si puta već plivao u hladnim vodama, diši. Kriza je prošla, autosugestija je upalila i ja sam bez problema doplivao do cilja, priča nam Marko. Nastavlja kako je dosta neugodno kada se izađe iz vode, jer su ruke i noge kao obamrle, no hodanje, utopljavanje i sauna bile su jedine terapije.
- Nakon plivanja u hladnoj vodi osjećaš se izvrsno: svjež, poletan, nema šmrkavice, prehlada. Hladna voda i sauna dobro čine tijelu - iskustva Nordijaca i Rusa u Sibiru to nam potvrđuju, pojašnjava ovaj sisački odjetnik. Kaže kako se ne priprema posebno za plivanje u hladnoj vodi: sporadično pliva u hladnoj Kupi, ali svakodnevno trenira: trči, pliva, vozi bicikl na duge rute.
- Uvijek sam u treningu, osim nakon maratona ili Ironman utrka, nakon njih treba mi čak i do tri tjedna odmora, pojašnjava.
Marko Rafaj u svijetu ekstremnih sportova jedno je od poznatijih imena na svjetskoj razini: prvi je Hrvat koji je odradio Extreme Iroman utrku, a do sada je odradio 4 Ironman utrke, četiri maratona, 16 polumaratona, preplivao je Gibraltar, pliva Savom maratone.
- Ove ću godine istrčati zadnji Ironman u životu - dosta je. Prijavio sam se na čuveni Ironman Roth u Njemačkoj, koji je vrlo popularan - trkače uz stazu prati i više od 150 tisuća ljudi, a utvrtka je u live-prijenosu cijelim tijekom, kaže Marko.
Pojašnjava kako sudionik Ironman utrke mora isplivati 3,8 kilometara, nakon toga odvesti biciklom oko 190 kilometara i istrčati maraton. Extreme Ironman ima iste discipline i udaljenosti, samo se trči i vozi bicikl na brdskim stazama: u maratonu je visinska razlika staze dva kilometra, a na biciklu morate osim oko 190 kilometara udaljenosti savladati i četiri kilometra visinske razlike.
Sportom se bavi cijeli život. U osnovnoj i srednjoj školi bavio se karateom. Tijekom studiranja na Pravnom fakultetu u Zagrebu počinje se baviti daljinskim plivanjem. Rezultati napornih i upornih treninga istrčani su maratoni, Ironman triatloni, zimsko plivanje. I zdravlje te mnošto prijatelja diljem svijeta, što je, kako kaže, najvažniji rezultat njegova sportskog života.
Kada smo ga prije nekoliko godina pitali kako uspijeva uskladiti sve obveze doma i na poslu sa svakodnevnim višesatnim treninzima. Odgovorio je: „Da bih uspio, svaki dan u tjednu, svaki mjesec, cijela godina mora do zadnje minute biti isplanirana. Znam u kojim ću utrkama sudjelovati, imam strogi raspored treninga, plan odlaska na rasprave i kontakte s klijentima. Sve je, uz veliku potporu obitelji, usklađeno i dobro funkcionira. Moji me pitaju otkud mi energija, a ja ne mogu zamisliti da nije tako, da je nekako drukčije, mirnije.”
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....