Ne znam događa li se to i drugima, ali nevjerojatno je da svaki put kad organiziramo neko druženje s bakama i djedovima, kumovima ili prijateljima u dvorištu uz roštilj, pada kiša. I to se ponavlja iz godine u godinu. Znali smo čak unajmiti velike suncobrane koji bi nas zaštititli od slabije kiše, a jedne smo godine panično tragali za nekim prostorom koji bi unajmili u zadnji tren jer je lijevalo kao iz kabla. Već smo se ironično počeli zafrkavati da bilo koji datum odaberemo za druženje, padat će kiša. Uostalom, ova je godina sama po sebi kišna, tako da slobodno vrijeme, nažalost, minimalno provodimo u dvorištu.
Odlučili smo stoga postaviti nadstrešnicu, kako ne bismo svaki put bježali od stola s tanjurima u rukama, a i da djeca dobiju natkriveni vanjski prostor za igru. Međutim, iako se postavljanjem nadstrešnice rješavamo problema s kišom, strahujemo da bi moglo doći do novog problema - sparine.
Dok se suprug bavi skicama, odabirom materijala i angažiranjem koliko-toliko pouzdanog majstora, ja već planiram kupnju nekih elementa koji bi nam omogućili što ugodniji boravak ljeti u dvorištu. Prvi na popisu je stropni ventilator, koji će potaknuti strujanje zraka.
U bogatoj internetskoj ponudi stropnih ventilatora, teško je razlikovati jesu li namijenjeni za unutarnju ili vanjsku primjenu. Djelatnik jednog većeg trgovačkog lanca uvjerava me preko telefona da se ventilatori za zatvorene prostore mogu koristiti i na otvorenom pod uvjetom da su natkriveni, odnosno da po njima ne pada kiša, dok mi zaposlenik druge tvrtke govori da se itekako mora paziti na područje uporabe. Treba, kaže, obratiti pozornost na IP stupanj zaštite (IP44, negdje se spominje i IP55). Tek proučavanjem tehničkih karakteristika svakog modela, dobiva se nešto siromašnija ponuda vanjskih stropnih ventilatora, a sam odabir ovisi o dizajnu, boji i, naravno, cijeni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....