LONDON - Znanstvenici su otkrili mehanizam djelovanja elektrošokova u liječenju teške depresije i kažu da bi otkriće moglo pomoći razvoju boljih dijagnostičkih metoda i boljem liječenju mentalnih bolesti.
Elektrostimulativna terapija ili elektrošokovi su moćna i učinkovita metoda liječenja teških depresija u kojoj se pacijenti prvo anesteziraju, a potom se elektrošokovima izaziva napad. Ta se metoda koristi već više od 70 godina no do sada nije bilo potpuno jasno kako djeluje.
Sada je znanstveni tim sa sveučilišta Aberdeen u Škotskoj po prvi puta pokazao da elektrošokovi utječu na način na koji komuniciraju različiti dijelovi mozga uključeni u depresiju, odnosno da elektrošokovi smanjuju intenzitet te komunikacije.
Prema rezultatima istraživanja objavljenima u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) elektrošokovi smanjuju jačinu komunikacije između dijelova mozga zaduženih za raspoloženje i dijelova mozga zaduženih za razmišljanje i koncentriranje.
"Riješili smo 70 godina staru terapeutsku zagonetku", kazao je Ian Reid profesor psihijatrije sa Sveučilišta Aberdeen koji je vodio istraživanje.
"Naše ključno otkriće je da ti elektrošokovi... smanjuju jačinu veze", kazao je. Znanstvenici su snimali mozak devet teško depresivnih pacijenata funkcionalnom magnetskom rezonancijom prije i poslije davanja elektrošokova te su uspoređivali rezultate.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....