DOBAR TEK

ANKETA: MESO JE 'OUT', ŽITARICE U 'IN' Vrhunski sportaši okreću se veganstvu

FRANKFURT - Bivša najbolja tenisačica svijeta Venus Williams, košarkaška zvijezda Dirk Nowitzki i legenda sprinta Carl Lewis vrhunski su sportaši, no zajedničko im je i to da izbjegavaju meso u prehrani.

"Promjena prehrane donijela je veliku razliku", rekla je Williams, koja je prešla na gotovo vegansku prehranu pošto joj je dijagnosticirana bolest imunološkog sustava poznata pod nazivom Sjogrenov sindrom, no priznaje da katkad vara. "Nisam savršena, pa oprostim samoj sebi kad posrnem. Pijem puno svježeg soka i soka od pšenične trave", kaže sportašica.

Carl Lewis, svojedobno nepobjediv na 100 i 200 metara i u skoku u dalj, vegan je odlučio postati 1990. kad mu je bilo 29 godina. Tvrdi da je to pridonosilo njegovim uspjesima i na zalasku karijere.

"Shvatio sam da čovjeku ne trebaju proteini da bi bio uspješan sportaš. Moja najbolja atletska godina bila je prva godina u kojoj sam se hranio veganski", tvrdi Lewis (54). Proteini su važni za organizam, ali nisu svi povezane s rastom mišićne mase. Meso, riba, jaja i mliječni proizvodi primarni su izvor unosa proteina, no vegani te namirnice izbjegavaju.

"Prestao sam piti kravlje mlijeko kad sam čuo da nije nužno dobro za organizam. Ne konzumiram ni jogurt, samo malo sira", kaže Nowitzki (36), zvijezda Dallas Cowboysa, koji je na takvoj prehrani od svojih kasnih dvadesetih.

Njemački nutricionist Uwe von Renteln skeptičan je prema mogućnosti da veganstvo postane prehrambeni trend među prvoklasnim sportašima.

U veganskoj prehrani nema vitamina B12, iznimno važnog za metabolizam, upozorava Renteln, godinama savjetnik za prehranu u njemačkom atletskom savezu. "Problem je i nedostatan unos proteina. Naime, željezo se u organizam u najvećoj mjeri unosi mesom", kaže njemački nutricionist. Željezo je važno u prijenosu kisika kroz krv i akumulaciji energije, što je ključno za uspjeh u vrhunskom sportu.

Rentelnov kolega sa sportskog sveučilišta u Koelnu Hans Braun kaže da se ne protivi veganskoj prehrani sve dok sadrži adekvatnu količinu proteina i zdravu kombinaciju povrća.

"Kvinoja, proso i ostale žitarice iznimno su bogate željezom", kaže Braun te dodaje da se njegov unos u organizam znatno popravlja kombinacijom namirnica bogatih vitaminom C, poput slatke paprike i tropskog voća. Unatoč tomu, Braun ne potiče mlade sportaše na vegansku prehranu jer su njihov rast i razvoj najvažniji. Upozorava i da bi svi koji se hrane veganski i pritom bave sportom redovito morali provjeravati krvnu sliku i stanje imunološkog sustava, pazeći "na signale koje im šalje organizam".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 14:41