Stanice ljudske kože mogu se pretvoriti u matične stanice, koje se potencijalno mogu razviti u potpuno razvijene embrije, otkrili su zanstvenici. Pretvaranje stanica kože u matične stanice izvodi se vrlo jednostavno - polusatnim natapanjem u slaboj otopini limunske kiseline.
Ova tehnika izvedena je na mišjim stanicama i dobiveni su mišji embriji koji su stvoreni iz stanica krvi laboratorijskih miševa. Znanstvenici vjeruju da je moguće isto izvesti i s ljudskim stanicama, iako nitko (još!) nema namjeru doista stvarati ljude na takav način.
No, stvaranje mišjih embrija dokazalo je znanstvenicima da su matične stanice 'pluripotentne', što znači da se mogu razviti u bilo kakvu vrstu tkiva odrasle životinje, uključujući stanice od kojih nastaju spermiji i jajašca.
Jutarnji.hr ima rubriku Jutarnji doktor kojoj možete pristupiti na adresi doktor.jutarnji.hr
Upotreba pluripotentnih matičnih stanica u medicini omogućila bi regeneriranje oboljelih organa i tkiva injekcijama stanica koje su dobivene od pacijentove krvi ili kože, čime se izbjegava mogućnost da organizam odbaci novo tkivo kao strano.
Dr. Charles Vacanti je u bolnici u Boston, u američkoj državi Massachusetts, potvrdio kako su uspjeli razviti matične stanice od stanica ljudske kože, koje su pribavili putem uobičajenih dobavljača ljudskog tkiva za potrebe medicinskih istraživanja.
Time su znanstvenici u Bostonu dokazali da je moguće s ljudskim stanicama postići isto što je postignuo Haruko Obokata iz Japana, koji je prije dva tjedna potresao svijet svojim uspjehom s mišjim stanicama od kojih je dobio embrijske matične stanice nakon polusatnog natapanja u limunskoj kiselini.
No, neki znanstvenici iskazali su bojazan kako bi se ista tehnologija mogla zlorabiti u pokušaju kloniranja beba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....