PRETPOVIJESNA FORENZIKA

GEOLOZI OTKRILI KAKO JE IZGLEDAO KATAKLIZMIČNI 'BREXIT 1.0' Nasilni slijed geoloških katastrofa zauvijek je otkinuo Britaniju od današnje Europe

 Imperial College London / Chase Stone

Iako Brexit trenutno potresa Ujedinjeno Kraljevstvo i kontinentalni dio Europe, ipak se ne radi o tako kataklizmičkom događaju kao što je bilo prvo odvajanje Britanije i Europe - fizičko odvajanje od kontinenta, piše Guardian.

Novo znanstveno istraživanje s Imperial Collegea u Londonu otkrilo je kako je tekao dramatični proces, koji je započeo divovskim vodopadima a završio s poplavom biblijskih razmjera, koja je pretvorila Britaniju u otok.

- Slučajni slijed geoloških događaja postavio je pozornicu za pretvaranje Britanije u otok, rekao je Sanjeev Gupta, jedan od autora istraživanja.

Gupta i njegov tim povezali su postojeće geološke podatke s novim snimkama morskog dna, izrađenim u visokoj rezoluciji.

Prije 450.000 godina, jugoistok Velike Britanije bio je povezan sa sjeverozapadom Francuske velikim grebenom, pretežito sačinjenim od krede, dugim 32 kilometra.

Sjeverno od grebena bilo je veliko jezero, vjerojatno puno ledenih santi, dok se preko Sjevernog mora prostirao ledeni pokrov.

- Bio je to dramatični krajolik, objasnio je Gupta.

Današnji tjesnac između Britanije i Francuske bio je suho područje, osim malih rječica.

- Bilo je hladno, sivo, kamenito, s vrlo vrlo rijetkom vegetacijom, poput Sibira, kazao je Gupta.

No, u jednom trenutku, jezero se počelo prelijevati preko grebena.

- Otkrili smo goleme rupe, udubine, izbušene u kamenom dnu tjesnaca, i vjerujemo da je najbolje objašnjenje za njih da su ih oblikovali vodopadi - voda iz rijeke koja se prelijevala preko grebena.

Rupe u dnu duboke su do 140 metara, a pojedine imaju i do 4 kilometra u promjeru. Te su udubine otkrivene kada se gradio tunel ispod La Manchea, te se zbog njih morala mijenjati i planirana trasa, no tek danas su snimljene s dovoljno dobrom rezolucijom da se može sa sigurnošću tvrditi kako se radi o rupama koje su prouzrokovali vodopadi.

Imperial College London / Professor Sanjeev Gupta and Dr. Jenny Collier
Današnji izgled dna La Manchea

Novo je otkriće ogromne doline, urezane u morsko dno, koje se prostire od mjesta na kojem je nekad bio greben, prema jugu i današnjem La Mancheu.

Dolina je dokaz katastrofalne poplave, najvjerojatnije prije 160.000 godina, ponovno za vrijeme glacijalnog perioda. Gupta i njegov tim vjeruju kako je poplava krenula iz jezera koja su se nalazila još dalje na sjeveru, te da je izdubila sam centar La Manchea.

Te dvije faze su otvorile današnji La Manche, no Velika Britanija još uvijek nije postala otok. Konačno odvajanje od Europe dogodilo se prije 125.000 godina, kada je toplija klima podigla razinu mora, i prekrila zadnje tragove kopna između Britanije i Francuske.

- Mogli biste reći da je to bio nasilni početak Brexita 1.0, našalio se Gupta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. studeni 2024 14:07