Međunarodna ekipa znanstvenika koja je proteklih pet godina izučavala ponašanja jata dupina u Zaljevu morskih pasa na zapadnoj obali Australije došla je do novih zanimljivih spoznaja o ovim društvenim životinjama, piše BBC.
Istraživanje je još jednom potvrdilo ono što znanstvenici već dugo ističu o morskim sisavcima iz reda Cetacea - da niti jedna druga grupa životinja na zemlji osim čovjeka, pa čak ni naši najbliži srodnici čovjekoliki majmuni, nemaju toliko složen i razrađen društveni život poput dupina.
Prema najnovijim objavljenim promatranjima, dupini žive u otvorenom, višeslojnom društvu u kojemu različite skupine umjesto strogih granica imaju 'mozaik' međusobno preklapajućih teritorija, objašnjava Dr. Richard Connor, američki znanstvenik koji istražuje ponašanja dupina još od 1980. godine.
Muški dupini promatrani u Zaljevu morskih pasa sklapaju saveze nalik ljudskim bandama. Ti savezi dolaze u tri različite hijerarhije odnosa s drugim dupinima. Prva vrsta saveza sastoji se od dva ili tri mužjaka koji zajedno pokušavaju zarobiti i zadržati plodne ženke. "Ovakvi savezi traju i duže od mjesec dana," objašnjava Connor.
U drugoj razini savezništva, dupini ulaze u 'timove' koji broje od 4 do 14 mužjaka, koji zajedno napadaju druge grupe ili brane svoje ženke od napada.
U trećoj razini, 'timovi' sklapaju 'diplomatske odnose' sa drugim timovima, udružuju se po potrebi da bi oformili 'vojske' dupina koje se bore protiv drugih slično organiziranih mega-saveza.
Connor ističe da životinja mora biti 'nevjerojatno inteligentna' da bi mogla razumijeti odnose i funkcionirati unutar ovakvog, višeslojnog društva. Do danas, takva vrsta složenog društvenog ponašanja zamijećena je samo u ljudi i dupina.
Umjesto da na svaki susret s nepoznatim reagiraju agresivno, dupini tako donose i odluke o prijateljskom pristupu, sklapanju savezništva, pa čak i - promjeni strana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....