Ako dosad niste vjerovali da i biljke imaju vlastiti obrambeni mehanizam, pomoću kojega se štite od životinjskih biljojeda, novo istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Ecology and Evolution, u to će vas definitivno uvjeriti.
Naime, nakon što su znanstvenici gusjenicama ponudili listove rajčice, koje su prethodno pošpricali otrovnim tvarima, koje biljke inače znaju ispuštati kada su u opasnosti, ove ličinke leptira i nekih drugih kukaca odbile su jesti štetnu biljku.
- Umjesto toga, gusjenice su postale kanibali. Jednostavno su se okrenule konzumiranju vlastite vrste - izjavio je John Orrock, evolucijski ekolog i biolog s američkog sveučilišta Wisconsin-Madison.
Dodao je kako biljke ne mogu pobjeći od 'neprijatelja' i sakriti se, poput životinja i ljudi, ali itekako imaju razvijen i više nego sofisticiran sustav za održanje vlastite vrste.
- Borba kreće već u onom trenutku kada kukac zagrize biljku. Ona tada počne proizvoditi kemikaliju koja je otrovna za biljojede. Primjerice, biljke duhana i kave izlučuju nikotin i kofein, koji u većim količinama mogu biti smrtonosni - objasnio je profesor Orrock.
Kako bi potvrdili svoja razmišljanja, znanstvenici su listove rajčice pošpricali metil jasmonatom, supstancom čiji miris ljude podsjeća na lipu, i ponudili ih gusjenicama. Promatrali su ih osam dana i došli do zaključka kako su ličinke odbile jesti kontaminirane listove - umjesto njih, okrenule su se kanibalizmu.
- Na kraju eksperimenta, od osam gusjenica, samo su dvije preživjele - rekli su znanstvenici, a prenosi NY Times.
Također su otkrili da biljke mogu i međusobno komunicirati, i to pomoću kemikalija koje odašilju zrakom do druge jedinke.
- Kad biljka bude 'napadnuta', druga u njezinoj neposrednoj blizini to može osjetiti i započeti obrambenu akciju - tvrde ekolozi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....