Kineska lunarna sonda vratila se na Zemlju s prvim uzorcima tla s neistražene tamne strane Mjeseca. Chang‘e-6 je u utorak sletio u mongolsku pustinju nakon dvomjesečne misije koja je bila puna rizika. Znanstvenici željno iščekuju vidjeti uzorke te se nadaju da će dobiti odgovore na ključna pitanja o tome kako nastaju planeti, piše BBC.
Jedina zemlja koja je uspješno sletjela na tamnu stranu Mjeseca već 2019. godine je Kina. Do te daljnje strane, okrenute od Zemlje, teško je doći zbog udaljenosti i terena s golemim kraterima. Znanstvenici se nadaju da će pronaći tragove leda na ovoj manje istraženoj strani.
Kina je posebno ponosna na misiju Chang‘e-6 jer su uspjeli pojačati misije na Mjesec, a ujedno tako privlače pozornost svog rivala SAD-a. Državni mediji prikazali su kako dužnosnici postavljaju kinesku zastavu čim je kapsula sletjela u pustinju.
Chang’e 6 poletio je iz svemirskog centra početkom svibnja, a nekoliko tjedana kasnije uspješno je sletio na krater blizu Mjesečevog južnog pola. Njegova misija je trajala ukupno 53 dana, a sonda se sada šalje u Peking gdje će biti preuzeti uzorci. Sonda je na Mjesecu koristila bušilicu i robotsku ruku da pokupi tlo i kamenje, snimila je nekoliko fotografija površine i postavila kinesku zastavu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....